All posts in “палента”

Новогодишни подароци (1 дел) / Christmas gifts (Part 1)

 како лани, така и оваа година смисливме некои работи кои можете да ги зготвите дома и да ги подарите некому за нова година.

Ќуфтиња од палента / Croste di polenta

scroll down for the recipe in english.

ова е малку поинаков начин на подготвување палента: крцкави ќуфтиња направени од само неколку состојки. рецептот е од списанието на џејми оливер.

за 6-8 ќуфтиња:
200 g палента
2 лажици маслиново масло + за пржење
сол и бибер
150 мл зовриена вода

измешајте ги палентата, солта, биберот и маслиновото масло, па додајте ја зовриената вода да добиете густо тесто. од него направете 6-8 ќуфтиња па пржете ги во малку масло средно загреано, прво од едната страна, околу 8 минути, да се оформи коричка, па додадете малку зејтин и превртете ги од другата страна.
убави се додека се топли. ние ги јадевме со зелена салата, школки од конзерва и мајонез.

a different way of cooking polenta: crispy crusts made from scratch. the recipe is from jamie magazine.

200g quick-cook polenta
2 tablespoons olive oil, plus extra for frying
salt, pepper
150 ml boiling water

put the quick-cook polenta in a bowl with the olive oil, season with sea salt and freshly ground black pepper and mix well. add the boiling water to make a dough. divide into 6-8 pieces, and pat out to make cakes the size of thick hamburgers. place a frying pan over a medium heat, add a little olive oil and cook the polenta cakes on one side until a crust has formed. add a few more drops of oil, turn and repeat on the other side. it should take about 8 minutes per side to get a good crust.

Качамак и кељ …. Polenta with Kale

>Aко не можете да се сетите последниот пат кога сте јаделе качамак, овој рецепт е за вас. Досаден стар качамак трансформиран во скромен ама многу вкусен и интересен оброк за доцен викенд појадок или вечера. По примерот на италијанците, јас качамакот го направив со путер, млеко и пармезан. Овие мали додадоци дефинитивно го подобруваат вкусот. Кељ може да се најде на Зелен пазар, а можеби и на други места.

П.С. ако немате пармезан, слoбодно додајте кашкавал или сирење. Најважно е дека ви треба нешто солено, не мора да биде пармезан.

за 2 чинии:
1 шоља качамак (полента)
сол
1 шоља млеко
3 шољи вода
1 лажица путер
1 рака рендан пармезан
250 гр. кељ
1 лажица маслиново масло
2 лукчиња
сол, бибер
2-3 јајца
Прво загрејте го маслиновото масло во тенџере, и додајте го лукот. Пржете го лукот околу 30 секунди и пазете да не изгори. Веднаш додајте го кељот, ситно исечен, и солта и биберот. Додајте чаша вода и на тивок оган оставете го да се готви околу пола час. Проверувајте од време на време и додајте повеќе вода ако нема течност во тенџерето. По половина час, пробајте го, и додадете сол ако е потребно.

Во друго тенџере, ставете го качамакот, и додајте малку сол, млекото и 1 чаша вода. На тивок оган со постојано мешање, гответе го качамакот и додајте уште 1 чаша вода. На мојот качамак му требаше 10 минути и 3 чаши вода плус млекото. Видете ги инструкциите на пакувањето на вашиот качамак. Можеби нема да ви треба последната чаша вода. Тргнете го тенџерето настрана и додајте го путерот и пармезанот и добро измешајте.
На крај, испржете ги јајцата по желба, ставете ги качамакот, кељот и јајцата во чинија, и уживајте.
For 2 plates:
1 cup polenta
1 cup milk
3 cups water
1 tablespoon butter
a handful of grated parmesan
250 gr. or half a pound kale
2 cloves garlic
1 tablespoon olive oil
salt and pepper to taste
2-3 eggs

Heat the olive oil in a large pot and add the chopped garlic. Fry for 30 seconds being careful not to burn it and then add the chopped kale to the pot. Stir and then add a glas of water and a bit of salt. Cook on low heat for about 30 min., checking of the pot is dry and adding more water. Taste and season with additional salt and black pepper.
Put polenta, salt, milk and 1 cup water in another pot. Boil, stirring constantly, according to the instructions on your packet. Mine took 10 min. and needed all 3 cups water plus the milk, yours may need less. Take off the heat and mix in the parmesan and butter.
Finally, fry eggs as preferred, plate up your polenta, kale and eggs and enjoy !