All posts in “arugula”

Cheese apple lettuce sandwich | Sitnoseckano

Сендвич со салата и јаболко / Apple lettuce sandwich

и сирење и рукола и суви домати и калинка и мед… само немаше место за сето тоа во насловот. изгледа како нафрлани работи, ама заедно си одговараат многу добро и сендвичот е ептен вкусен.

Continue Reading…

Плескавици од цвекло, морков и леќа / Beet carrot lentil burgers

по бургерите од грав и наут, ја продолжуваме серијата вегетаријански бургери со овие од леќа, моркови и цвекло. ова е уште еден вкусен начин да се искористи пулпата која останува по цедењето сок, ама ако немате соковник, во бургерите ставете рендани цвекло и морков.

Continue Reading…

Цвекло на пареа / Steamed beetroot

еве нé пак со рецепт на пареа. јадењата зготвени на пареа баш ни се свиѓаат, лососот ни е хит, неколку пати го правев и секогаш беше многу добар, ама постојано барам и нови идеи за готвење на пареа. идејата за ова јадење ја добив од книгата successful steam cooking, целата посветена на рецепти за готвење на пареа. има тука некои школки, ракчиња, карфиоли, крушки и сливи кои ме викаат да ги пробам. ама прво, еве како да го зготвите цвеклото:

излупете и исечете на крупни парчиња неколку цвекла и помешајте ги со неколку суви гранчиња чубрица. ставете ги во сад со дупчиња (јас ги ставив во метална цедалка), па врз тенџере со вода (цвеклото не треба да ја допира водата), поклопете со капак и оставете ја водата да зоврие, а потоа на тивко оставете го цвеклото да се готви на пареа уште 30тина минути.

потоа истурете го цвеклото во садот во кој ќе го послужите, веднаш додека е топло помешајте го со парче путер и додадете му ливчиња рукола. јас заборавив да ставам сол, ама вака беше многу убаво. сол не му ни требаше, вкусот на цвеклото сам беше доволен. го јадевме со свински бут без коска мариниран во црвено вино и сенф и со млади компири.

Две салати со рукола / Two arugula salads

имам рукола во саксија на тераса па често правам салати со неа. еве два рецепта:

Црноок грав и рукола

1 шоља црноок грав, сварен и исцеден
2-3 млади кромитчиња, исецкани на тркалца
маслиново масло
купче ливчиња рукола, исецкани или искинати на парчиња
сол, бибер
балсамик оцет

помешајте сé и салатата е готова. јас овде ставив и една зелена лута пиперка, а салатава е супер и со обичен грав и со спанаќ наместо рукола.

другата салата ја склепав еден ден од состојки најдени во фрижидерот.

Зелена салата и рукола

зелена салата
рукола
ротквици
сол, бибер
зејтин, оцет
пармезан изрендан на крупно

помешајте сé и готово. руколата ептен иде со пармезан.

рукола на ситно сецкано до сега: макарони со печен зеленчук и рукола и салата со рукола и авокадо.

i planted arugula in a pot so i often make salads with it. here are two recipes:

Black-eyed beans and arugula salad

1 cup black-eyed beans, boiled and drained
2-3 scallions, sliced in circles

olive oil
a bunch of arugula leaves

salt and pepper
balsamic vinegar

toss everything together and you have a tasty filling salad. i added a hot green pepper here, and you can replace the black-eyed beans with white beans and the arugula with spinach, it’s equally tasty.

i made the other salad one days with ingredients i found in my fridge.

Lettuce and arugula salad

lettuce
arugula
radishes
salt and pepper
sunflower oil and red wine vinegar
grated parmesan

toss everything in a salad dish and you have a fresh salad. i like how the arugula goes with the parmesan cheese.

arugula on sitno seckano before: pasta with baked vegetables and arugula and arugula and avocado salad.