All posts in “figs”

Сладолед со слатко од смокви и ореви / Green fig walnut ice cream

многу од сеќавањата ми се поврзани со некое јадење. како еден ванила сладолед послужен со исецкана крушка и слатко од смокви. пред многу години вујна ми ми носеше и втор и трет пат чиниче од овој сладолед. вкусот сé уште го памтам, а и тоа дека ме испрати со врзоп диво лукче што го собрала на некоја планина и инструкции како да направам супа со него.

Continue Reading…

Штрудли со смокви / Fig newtons

не знам дали сé уште има смокви на пазар. се надевам можат да се најдат, затоа што штрудливе се многу вкусни, лесно се прават и се многу подобри од купечките.

Continue Reading…

Бискоти со смокви и ореви / Fig and walnut biscotti

 бискоти се вкусни, мирисни, двојно печени колачи. нешто како двопек, ама многу подобро. совршени за потопување во чај, млеко или кафе. додека го пишувам ова се мислам кога да ги направам пак, можеби некоја чоколадна варијанта.

Continue Reading…

Колачи со суви смокви / Fig cookies

scroll down for the recipe in english.

рецептот е од овде. првите колачи кои ги направив од таму беа многу вкусни, па решив да ги пробам и овие. излегоа супер. има месење и филување ама пак лесно се прават и супер се со кафе.

за тестото:
1 1/4 шољи брашно
1/4 шоља шеќер
1 1/4 лажичка мелен ѓумбир
1 1/4 лажичка прашок за пециво
1/4 маргарин или путер, ладен
1 jajце, малце изматено
3 – 4 лажици млеко

за филот:
30 gr лешници, бадеми и ореви (или само едно од овие или било која комбинација)
50 gr суви смокви
рендана кора од еден портокал
2 лажици мед
1 лажица рум
1/4 лажиче цимет

во голема вангла измешајте ги брашното, шеќерот, прашокот за пециво и ѓумбирот. додадете го маргаринот на коцки и помешајте го со брашното со блендер за тесто или со прсти, додека не заличи на трошки. додадете ги млекото и јајцето и измесете го тестото. покријте го со фолија или крпа и оставете го во фрижидер пола саат.

ситно исецкајте ги бадемите, оревите, лешниците и смоквите. додадете им ја кората од портокал, медот, румот и циметот и убаво измешајте.

поделете го тестото на 3 дела и оставете два во фрижидер додека работите со едното. исукајте го парчето тесто на добро побрашнета површина со побрашнето сукало на дебелина од 2 mm и исечете го со чаша на кругови со дијаметар од 60-65 mm. ставете по 1/2 – 1 лажиче фил на секој круг, па преклопете ја едната страна од тестото и залепете ја со другата. можете да ја намачкате ивицата со вода за подобро да се лепи. со вилушка брцната во брашно притиснете ја ивицата.

наредете ги колачите на големо тавче со хартија за печење и печете ги 8 – 10 минути во загреана рерна на 200°C.

излегуваат околу 40 колачи.

the recipe is from this site. the first cookies that i made from there were delicious, so i decided to give these a try. they turned out great. there is a little work, but it’s worth it. they are great with coffie.

for the dough:
1 1/4 cups all-purpose flour
1/4 cup sugar
1 1/4 teaspoon baking powder
1/4 teaspoon ground ginger
1/4 cup cold butter or margarine
1 egg, slightly beaten
3 – 4 tablespoons milk

for the filling:
30 gr mixed nuts (i used hazelnuts, almonds and walnuts)
50 gr dried figs
grated rind from 1 orange
2 tablespoons honey
1 tablespoon rum
1/4 teaspoon ground cinnamon

in a large bowl stir together flour, sugar, baking powder and ginger. cut in butter with a pastry blender until mixture resembles coarse cornmeal. in a small bowl combine egg and milk. stir milk mixture into dry ingredients. turn mixture onto a lightly floured surface and knead lightly with hands until dough forms a ball. cover and chill for 30 minutes.

meanwhile, in a food processor process nuts and figs until finely chopped or chop them by hand. add orange peel. in a small bowl whisk together honey, rum and cinnamon until smooth. with food processor running, add honey mixture in a continuous stream to fig mixture, processing until mixture is combined.

divide the chilled dough into thirds. refrigerate remaining dough while working with 1 portion. dough will be soft and a bit sticky. roll dough on a well-floured work surface to about 1/16-inch thickness. cut dough with a 2 1/2-inch round cookie cutter. place about 1/2 – 1 teaspoon fig filling in the center of each dough round. fold each round over and press edges of dough around the filling; press with a fork to seal edges, dipping the fork in flour frequently to prevent sticking. place the cookies on greased or parchment paper-lined baking sheets.

bake in a 400°F oven about 8 – 10 minutes or until cookies are light brown around edges.

Makes about 40 cookies.

Figs…. / Смокви…..

Got some figs at the market and while the idea of eating them all as they are, while staring at the TV looked good to me, seeing as we have this blog thing, I thought I better cook something up.

We made 2 things. Both were delicious and utterly yummy and if you have figs near you, you should definitely try these recipes.
Fresh figs with goat cheese

 

Cut the figs in quarters, dab a small piece of goat cheese on them & wrap in prosciutto. We did our figs in halves, and that was too big for our mouths. You could use any type of salty, strong flavoured cheese, not just goat cheese.

Figs, caramelized onions and blue cheese tarts
no specific amounts, this recipe is very flexible
few puff pastry sheets, I used 3, to make 2 larges ones
3-4 figs
2 medium onions
a pinch of sugar
a splash of balsamic vinegar
salt
blue cheese

Defrost frozen puff pastry sheets, and place on a baking sheet covered with parchment paper. Cut onions in half, then slice thinly in half moons. Fry the onions in couple of tablespoons of olive oil, for about 25 – 30 minutes, on medium heat, but be careful not to burn them. The onions should get golden brown. Add a splash of balsamic vinegar and a pinch of sugar and salt in the last 5 minutes of frying. Arrange the caramelized onions on the puff pastry. Cover with sliced figs, and crumble blue cheese on top.
Bake in a pre-heated oven (200 C) for about 30 minutes, until the cheese has melted and the puff pastry has risen and browned. Delicious when served warm.

Blue cheese can be substituted with any salty, strong flavoured cheese. You want something with a punch… goat cheese, smoked cheese, even parmesan would do.
Смокви со козјо сирење
Исечете ги свежите смокви на четвртина, ставете мало парче козјо сирење на нив и завиткајте ги со парче пршута. Ние ги исековме нашите на половина, и парчињата беа преголеми.
Лиснати теста со смокви, карамелизиран кромид и плаво сирење
замрзнати лиснати теста
2 средни главици кромид
малку балсамик оцет
малку шеќер
сол
плаво сирење
Одмрзнете ги лиснатите теста, и ставете ги на тавче покриено со хартија за печење. Јас користев 3 замрзнати лиснати теста, од кои едно исеков на половина и го искористив да ги зголемам двете останати. Исечете го кромидот на половина и потоа на тенки полукружни парчиња. Испржете го кромидот, полека, околу 25 – 30 минути на средна температура, со 2 лажици маслиново масло. Кромидот треба да добие светло кафена боја. Пазете да не изгори. Пред последните 5 минути додајте една ронка шеќер и многу малку балсамик оцет и сол. Распоредете го кромидот врз лиснатото. Врз тоа наредете ги исечените смокви, и на крај изронете плаво сирење. Печете ги лиснатите теста на температура од 200 степени, околу 30 мин., додека не заруменат и пораснат. Јадете ги топли.
Плавото сирење може да го замените со козјо сирење, или било кое друго солено сирење со јак вкус, па дури и пармезан.