многу од сеќавањата ми се поврзани со некое јадење. како еден ванила сладолед послужен со исецкана крушка и слатко од смокви. пред многу години вујна ми ми носеше и втор и трет пат чиниче од овој сладолед. вкусот сé уште го памтам, а и тоа дека ме испрати со врзоп диво лукче што го собрала на некоја планина и инструкции како да направам супа со него.

Green fig walnut ice cream | Sitno seckano

повторно сладолед без јајца, и повторно не толку кремаст колку што сакам, ама сепак вкусен. а наскоро, кога ќе се појават свежи смокви на пазар, ќе го направам и со вакво џемче, како филот на овие штрудли.

основата:

2 шољи млеко
4 лажички нишесте
1 1⁄4 шоља слатка павлака
2⁄3 шоља шеќер
3 лажици кремсир

помешајте 14 шоља млеко со нишестето. загрејте го останатото млеко со слатката павлака и шеќерот додека не зоврие, додајте го нишестето и мешајте додека смесата не се згусне. сипете околу 14 шоља од жешкото млеко врз кремсирот, промешајте, па додајте го останатото млеко. измешајте убаво и префрлете ја смесата во сад со капак и замрзнете ја.

на оваа основа додадов:

½ шоља слатко од зелени смокви, исецкани
½ шоља тостирани ореви

оревите ги тостирав во суво тавче на рингла. може и да се потпечат кратко во рерна, само треба ептен да се внимава, многу бргу можат да загорат.

рецептот за основата е од тука.

Green fig walnut ice cream | Sitno seckano

this is another eggless ice cream, and again, not as creamy as i would like. and when the fresh figs come out, i’ll make this ice cream with quick fig jam, like the filling for these newtons.

Green fig walnut ice cream | Sitno seckano

a lot of my memories are related to food. a creamy vanilla ice cream served with sliced juicy pear and green fig confit. years ago my aunt brought seconds and thirds for me of it. i still remember the taste and the ramps she gave me, picked on a hiking trip, with instructions how to make soup with them.

ice cream base:

2 cups milk
4 teaspoons cornstarch
1 1⁄4 cups heavy cream
2⁄3 cup sugar
3 tablespoons cream cheese

stir the cornstarch in 14 cup milk. heat the remaining milk with the cream and sugar until boiling, add the cornstarch and stir until thickened. pout about 14 cup hot milk over the cream cheese, stir, then add the rest of the milk. mix well then transfer to a lidded container and freeze.

to the base i added:

½ cup green (unripe) fig confit, chopped
½ cup toasted walnuts

i toasted the walnuts in a dry pan on the stove top. you can also roast them in the oven but be careful, they burn easily.

the recipe for the ice cream base is from here.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Крем супа од грашок / Green pea soup
next post: Летен таратор / Summer tarator

Leave a Reply