не знам дали сé уште има смокви на пазар. се надевам можат да се најдат, затоа што штрудливе се многу вкусни, лесно се прават и се многу подобри од купечките.

scroll down for the recipe in english

kolace so smokvi-35

рецептот е прилагоден од овде.

kolace so smokvi

излегуваат околу 20 – 25 штрудлички.

kolace so smokvi-6

фил:

385 – 500 g свежи смокви

3 лажици вода

1 лажица мед

3 лажици кафеав шеќер

1 кесичка ванилин шеќер

исецкајте ги смоквите и ставете ги во тенџерче заедно со водата, медот, шеќерот и ванилата. гответе ги на средно додека не почнат да крчкаат, а потоа намалете ја температурата и гответе ги смоквите уште 15 – 20 минути или додека не се распаднат и не станат како џем. додајте малку вода ако е мешавината сува и мешајте од време на време да не се залепи. тргнете го џемот од смокви од шпорет и изблендирајте го со рачен блендер. можете да го изблендирате ептен мазен, а може да оставите и парченца смокви, како мене. оставете го да се олади. џемот може да се направи и 2 – 3 дена порано и да се чува во фрижидер.

kolace so smokvi-4

тестото е како за галетите со круши:

2 шољи брашно (од кои 1 лажица пченкарно, пола шоља интегрално и другото сенаменско)

1 лажица шеќер

120 г путер, ладен и исечен на коцки

½ шоља многу ладна вода (искористете колку што ви треба, јас ставив 8 лажици)

kolace so smokvi-9

измешајте ги брашното и шеќерот, па додајте ги коцките путер и мешајте со прсти или со блендер за тесто додека не се направат зрнца. додавајте по една лажица ладна вода и мешајте го тестото сé додека не успеете да ги споите зрнцата во топка тесто. ставете го тестото во фрижидер на еден саат.

поделете го тестото на 3 дела и оставете два во фрижидер додека работите со првиот дел. исукајте го на побрашнета површина во правоаголна форма со димензии отприлика 30 x 10 cm. посипете го и сукалото со брашно за да не се лепи.

ставете во средина на тестото дел од џемот од смокви. преклопете го тестото, залепете ги краевите и притиснете ја ивицата со вилушка. префрлете го наполнетото тесто во големо тавче врз хартија за печење. исукајте ги и наполнете ги и другите две парчиња тесто и префрлете ги во тавчето. тестото може да се исука и потенко, ако сакате, ама тогаш може да носи помалку фил.

исечете ја секоја лента на колачи од по 3 cm, ама оставете ги едно до друго. печете ги штрудлите во рерна загреана на 200°C околу 10 минути, па намалете ја температурата на 175°C и печете ги уште околу 20 минути или додека не се заруменат убаво.

kolace so smokvi-33

if you can still find fresh ripe figs try to make these newtons. they are easy to make, delicious and so much better than the store-bought ones.

recipe adapted from here.

yields 20 – 25 cookies.

kolace so smokvi-17

filling:

385 – 500 g figs

3 tablespoons water

1 tablespoon honey

3 tablespoons brown sugar

1 teaspoon vanilla extract

chop the figs and place in a saucepan with the water, honey, sugar and vanilla. cook on medium heat until the mixture comes to a simmer, then lower the heat and cook the fruit slowly and gently for about 15 – 20 minutes or until the fruit is jammy. add more water if the mixture is too dry and stir often. remove from the heat and use an immersion blender to pulse a few times to smooth out large pieces of fig. chill completely before filling the newtons. the fig jam can be made 2 – 3 days in advance and kept in the fridge.

kolace so smokvi-22

the dough is like the crust for the pear galettes:

2 cups flour (i mixed 1 tablespoon corn flour, ½ cup whole wheat and the rest all-purpose flour)

1 tablespoon sugar

120 g cold butter, cubed

½ cup very cold water (use as little as you need, i needed 8 tablespoons)

kolace so smokvi-32

whisk the flours and sugar in a bowl. cut in butter, blend until crumbs form. sprinkle on water, one tablespoon at a time, until you can form the dough into a ball. refrigerate for an hour.

divide the dough in 3 equal pieces. refrigerate two while you work with the first one. on a lightly floured board, roll out the dough to a rectangle measuring 30 x 10 cm. keep dusting surface and rolling pin with flour to prevent sticking.

spread some of the fig jam along the center of the dough. gently lift the dough from one side and flip over the fruit. cinch the edges together with a fork. place on a parchment lined sheet pan. repeat with the other 2 pieces of dough. you can roll the dough thinner if you like, but then it can carry less filling.

slice the filled crusts into 3 cm wide cookies, but don’t move them. bake for about 10 minutes in an oven preheated at 200°C. lower the oven temperature to 175°C and bake until nicely browned, about 20 more minutes.

kolace so smokvi-26

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Печен бел модар патлиџан / Roasted white eggplant
next post: Пинџур / Pepper mezze

4 Comments

  1. ана

    бидејки немамв смокви јас ги направив со јаболка а место путер ставив маслиново масло Екстра Вирџин 100мл. испаднаа прекрасни, тестото крцкаво а филот превкусен

  2. супер, ана, баш добро си направила. не се сомневам дека и со јаболки е вкусно. ги готвеше или стави живи, можеби рендани јаболки?

    • АНА

      Бојана прво ги рендав јаболката па ги динстав малку коку да омекнат и станат како џем

Trackbacks for this post

  1. Сладолед со слатко од смокви и ореви / Green fig walnut ice cream - Sitno Seckano

Leave a Reply