бискоти се вкусни, мирисни, двојно печени колачи. нешто како двопек, ама многу подобро. совршени за потопување во чај, млеко или кафе. додека го пишувам ова се мислам кога да ги направам пак, можеби некоја чоколадна варијанта.

scroll down for the recipe in english

рецептот e од тука.

1 шоља сецкани ореви
1 шоља сецкани суви смокви
1/3 омекнат путер
1/4 шоља шеќер
6 лажици кафеав шеќер
1 кесичка ванилин шеќер
2 јајцa
рендана кора од 1 портокал
1 3/4 шоља + 2 tablespoons (или 2 шољи без 2 лажици) брашно
1 лажичка прашок за пециво
1/4 лажичка сода бикарбона
1 лажичка мелен цимет
1/4 лажичка мелено морско оревче
1/8 лажиче мелено каранфилче
1 белка, малце изматена

со миксер, изматете ги путерот и шеќерите. додајте ги јајцата, едно по едно додека не се убаво изматени со путерот. додајте ја кората од портокал.на страна измешајте ги брашното, прашокот за пециво, содата и зачините, па додајте ги во путерот и матете ги со миксер со додатоците за тесто. додајте ги оревите и смоквите и убаво измешајте ги.
завиткајте го тестото во кеса или во прозирна фолија и оставете го во фрижидер 35-40 минути.
на малку побрашнета маса направете векна од тестото долга колку плехот од рерната и ставете ја во плехот на хартија за печење. премачкајте ја со малку изматената белка и посипете ја со малку шеќер. печете ја 15-20 минути во рерна загреана на 160°C или додека векната не се зарумени малку, не е стврдната кога ќе ја пипнете и не почнала да се распукува.

оставете ја векната да се олади околу пола саат, па исечете ја со ребраст нож на кришки дебели околу 12-15mm, малку закосени.
наредете ги бискотите на плехот и вратете ги во рерна да се печат уште 20 минути.
ако ги чувате во добро затворена кутија, може да траат и две недели.

biscotti are delicious, fragrant, double-baked cookies, great for dipping in warm tea, milk or coffie. аs i’m writting this, i’m thinking when to make them again, maybe some chocolate version.
recipe from here.

1 cup walnut pieces, finely chopped
1 cup dried figs, chopped
3/4 stick (6 tablespoons) unsalted butter, softened
1/4 cup granulated sugar, plus more for sprinkling
6 tablespoons dark brown sugar, packed
2 eggs
1 teaspoon pure vanilla extract
grated zest of 1 orange
1 3/4 cup plus 2 tablespoons (or 2 cups minus 2 tablespoons) all-purpose flour
1 teaspoon baking powder
1/4 teaspoon baking soda
1 teaspoon ground cinnamon
1/4 teaspoon ground nutmeg
1/8 teaspoon ground cloves
1 egg white, lightly beaten

in the bowl of an electric mixer, cream together the butter and sugars until light and fluffy. add the eggs, one at a time, and beat until incorporated, scraping down the sides of the bowl with a spatula occasionally. beat in the vanilla and the orange zest.
in a medium bowl, stir together the flour, baking powder, baking soda and spices. beat the dry ingredients into the butter mixture to form a somewhat firm dough. add the walnuts and figs and beat until thoroughly combined. wrap the dough tightly in plastic and chill 35 to 40 minutes or until completely firm.
when the dough has chilled, lightly grease a baking sheet. on a floured board, use your palms to roll the piece of dough into a log the length of the baking sheet. place the log on the baking sheet.
preheat the oven to 325°F. in a small bowl, beat the egg white with a fork until frothy. with a pastry brush, glaze the log with some egg white and sprinkle it with granulated sugar. bake for 15 to 20 minutes or until the log is lightly golden brown, firm to the touch and just beginning to crack slightly.

allow the log to cool on the cookie sheet until cool to the touch, about 30 minutes. with a serrated knife, slice the biscotti, slightly on the bias, into 1/2-inch slices. lay the slices on the cookie sheet in single layer. return the biscotti to the oven and cook for 20 more minutes, or until the biscotti are toasted and crisp.
store the biscotti in an airtight container. they will keep up to about 2 weeks.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Ricotta Gnocchi… Њоки од рикота…
next post: Лисната пица / Puff pastry pizza

Trackbacks for this post

  1. Новогодишни подароци / Christmas gifts | sitnoseckano

Leave a Reply