All posts in “авокадо”

Салата од јачмен, тиква и авокадо / Pumpkin avocado barley salad

дома ретко јадеме вакви салати, со некоја житарка, иако се вкусни и е многу здраво да се јадат житарките цели и необработени. оваа шарена салата не може да не биде вкусна и здрава со сите интересни состојки во неа. и многу е згодна за прилагодување, употребете тоа што имате. наместо јачмен – просо, булгур, кус-кус…, наместо тиква – цвекло или моркови, наместо ф’стаци – бадеми, лешници, ореви, семки од тиква или сончоглед… тука добро би дошле и брокула или зелена салата.

Continue Reading…

Beer marinated chicken tacos …… Такос со пилешко маринирано во пиво

(рецептот на македонски е подолу)

As I promised couple of days ago, here is what we ate the mexican street salad with. These chicken tacos are simply delicious. This was my first time cooking with beer, but definitely not the last. If you, like me, are new to getting more out of beer than refreshment in summer, then this is the perfect simple starting recipe.

I got the inspiration from a recipe that called for Mexican dark beer, but since I couldn’t find that here, I used a bottle of Heineken Oud Bruin. This beer had very little alcohol in it, it was dark and sweet and smelled like a drink called Maltina from West Africa. I suggest you try to use any beer you can find, even if it is not dark. The chicken tastes amazing, the beer marinade keeping the inside moist and juicy, and making the outside sweet, sticky and caramelized.


3 chicken breasts
1 bottle dark beer
2 garlic cloves
half teaspoon oregano
a splash of oil
a pinch of cayenne pepper (or chilli powder)
salt

2 avocados
1 clove garlic
juice of 1 lime or lemon
salt, black pepper

flour tortillas

Cut up the chicken in strips, put in a bowl and add the beer, sliced garlic gloves, splash of oil, the cayenne, the origano and a pinch of salt. Let marinade for few hours or overnight in the fridge. Take the chicken strips out of the marinad, shake off the excess liquid and cook over high heat in a pan with a splash of oil. Cook until the chicken has browned nicely and caramelized. Meanwhile, mash 2 avocados with a crushed clove of garlic, add lime or lemon juice, mix and season with salt and black pepper. Spread the tortillas with the avocado mash and top with chicken stips. These delicious babies need nothing more than a salad on the side and another cold beer !


Како што ветив пред неколку дена, еве го рецептот за она што го јадевме со мексиканската салата. Ова е прв пат да готвам со пиво, ама сигурно не последен. Ако и вие, како мене, до сега не сте користеле пиво за ништо друго освен за освежување во лето, тогаш рецептов е совршен за вас. Овие такос се неверојатно вкусни. Маринирањето во пиво го прави пилешкото сочно, а однадвор слатко и карамелизирано. Јас употебив Heineken темно пиво, ако не можете да најдете темно пиво, употребете обично.


3 пилешки гради
2 лукчиња
пола лажиче оригано
ронка cayenne или чили зачин
малку масло
сол

2 авокада
1 лукче
сок од 1 зелен или обичен лимон
сол и бибер

тортиљи

Исечете го пилешкото на ленти, и ставете го во длабока чинија да се маринира со пивото, лукчето исечено на тенки ливчиња, ориганото, чили зачинот, солта и малку масло. Оставете го да се маринира во фрижидер неколку часа или преку ноќ. Извадете го пилешкото и истресете го вишокот течност. Гответе го пилешкото во тавче со малку масло на виска температура, додека не се зарумени и карамелизира. Во меѓувреме, изгмечете ги авокадата со едно лукче, додајде го сокот од лимон и малку сол и бибер. Намачкајте малку од авокадо смесата врз тортиљите, ставете неколку парчиња пилешко, сервирајте ја салатата од страна и единствено нешто што ви треба е уште едно ладно пиво !

Авокадо салата


исецкајте неколку листови зелена салата, еден голем патлиџан и еден мал црвен кромид. ставете им сол, бибер, маслиново масло и балсамик оцет и промешајте. потоа врз сето тоа исецкајте едно авокадо и парче сирење.

Рукола салата

купче рукола ливчиња
1 патлиџан
1 авокадо
маслиново масло
балсамик оцет
сол, бибер
пармезан рендан на ливчиња
лупен сончоглед

во еден сад ставете ги руколата и патлиџанот исечен на парчиња колку еден залак. посипете ги со сол и бибер, прелијте ги со маслиново масло и балсамик оцет и промешајте. додадете го авокадото и посипете ја салатата со сончогледот и пармезанот.

Гвакамоле по мое

ова можеби не е автентичен мексикански рецепт за гвакамоле, ама е вкусен и едноставен за правење.

1 зрело авокадо
2-3 лукчиња
1 полна лажица павлака
малку сок од лимон
сол

лукчето истолчете го со солта. излупете го авокадото, извадете ја семката и згмечете го во садот со лукчето. потоа додајте ја павлаката и сокот од лимон, промешајте и готово.