купче рукола ливчиња
1 патлиџан
1 авокадо
маслиново масло
балсамик оцет
сол, бибер
пармезан рендан на ливчиња
лупен сончоглед

во еден сад ставете ги руколата и патлиџанот исечен на парчиња колку еден залак. посипете ги со сол и бибер, прелијте ги со маслиново масло и балсамик оцет и промешајте. додадете го авокадото и посипете ја салатата со сончогледот и пармезанот.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Индиски грашок
next post: Крем супа од тиквици

Leave a Reply