All posts in “краставица”

Summer cucumber salad | Sitno seckano

Летен таратор / Summer tarator

ова е сé што зготвив денеска. на вакво топло време друго не ни се ни јаде. ваков таратор со вода често правеа баба ми и дедо ми кога бев мала, во една голема дрвена здела, во која се правеше и пинџур. баш би сакала да имам таква една сега.

Continue Reading…

Quick pickled vegetables | Sitno seckano

Брза туршија / Quick pickled vegetables

во последно време многу ми се важни брзи рецепти. како тестото за пица од минатиот пост, или оваа туршија која може веднаш да се јаде, после само неколку часа, без чекање со недели да се скисели.

Continue Reading…

Две салати / Two salads

од едно патување во истанбул, еднo од јадењата кои најмногу ми останаа во сеќавање е ручекот последниот ден пред да си одиме, во едно мало преполно кафанче во близина на египетскиот пазар во кое прво седнавме само да јадеме благо од кадаиф, сирење и шербет (кунефе), ама набрзо ја сменивме нарачката и јадевме цел ручек.

првото нешто што ни го донесоа беше салатата езме заедно со округли лепчиња и црвен булгур. беше неверојатно освежителна и вкусна, па пробав да ја направам и дома. најдов повеќе рецепти за неа, ама ја направив најмногу според овој. салатата е многу вкусна поради сите состојки, ама мислам дека сирупот од калинка и сумакот придонесуваат да биде освежителна и киселкаста.

Continue Reading…

Панзанела / Panzanella

знаете дека многу сакаме да јадеме шопска, и ја јадеме скоро секој втор ден. е, ама оваа салата панзанела се заканува да и го заземе местото. барем мене многу ми се допаѓа, со преливот од оцет балсамик и лепчето кое ја упива течноста од патлиџаните.

Continue Reading…

Мафалета / Muffaletta

сендвичот мафалета не е единствената работа поради која би одела во њу орлеанс.

додека чекам да се створи прилика да отидам таму и да го пробам сендвичов во ресторанот во кој е измислен, решив да го направам дома. одличен е за носење на излет, ако одите некаде следниве денови.

Continue Reading…

Полнети листови блитва / Swiss chard wraps

има денови кога навистина не ми се готви, а ми се јаде нешто интересно. за нешто вакво, како овие полнети листови блитва, само прочачкајте што имате по фрижидерот.

Continue Reading…

Лимонада со краставица и ѓумбир / Sassy water

идејата за оваа лимонада е од еден сајт за здрава исхрана/вежбање/слабеење, каде што пишува дека оваа лимонада помага во одржувањето рамен стомак. не можам да тврдам ништо за рамниот стомак, ама тврдам дека пијалоков е многу освежителен, особено за топли денови како денес.*

Салата од просо / Millet salad

scroll down for the recipe in english.

ова е лесна пролетна салата, не само вкусна, туку и здрава. рецептот е од овде.

1/2 – 3/4 шоља просо
2 1/2 шољи вода
1 1/2 лажиче сол
2 лажици маслиново масло
2 лажици вински оцет
1 лажица сок од портокал
свежо мелен црн бибер
4 ротквици, тенко исецкани
неколку гранчиња свеж магдонос
2-3 млади кромитчиња
1/4 шоља крупно исецкани црни маслинки
1/2 голема краставица, или 1 мала, исецкана на четвртинки кругчиња

загрејте едно тавче или тенџере на средно, па во него ставете го просото да се тостира околу 7 минути, со мешање скоро цело време, додека малку не се зарумени. сипете ја водата и 1/2 лажиче сол, почекајте водата да зоврие, па намалете ја температурата, поклопете го тенџерето и варете го просото околу 20 минути, додека не омекне. тргнете го од шпорет и оставете го поклопено околу 5 минути, а потоа тргнете го капакот и оставете го да се олади.

измешајте ги маслиновото масло, оцетот, сокот од портокал, биберот и останатата 1 лажичка сол во садот во кој ќе ја послужите салатата. додадете ги ротквиците, кромитчето, краставицата, маслинките и магдоносот, промешајте, па додадете го просото и повторно промешајте. оставете ја салатата да отстои 5-10 минути пред да ја послужите.

this is a light spring salad, that is not only tasty but healthy, too. the recipe is from here.

1/2 – 3/4 cup millet
2 1/2 cups water
1 1/2 teaspoons salt
2 tablespoons olive oil
2 tablespoons red wine vinegar
1 tablespoon freshly squeezed orange juice
1/4 teaspoon freshly ground black pepper
1/2 cup halved and thinly sliced radishes
1/3 cup finely chopped fresh parsley
1/3 cup thinly sliced scallions
1/4 cup loosely packed, coarsely chopped black olives
1 cup small-dice cucumber

heat a medium frying pan over medium heat. add millet and toast, stirring frequently, until lightly browned and aromatic, about 7 minutes. stir in water and 1/2 teaspoon of the salt and bring to a vigorous simmer. cover, reduce heat to low, and cook until millet is tender, about 20 minutes. remove from heat and let sit covered for 5 minutes, then let it cool uncovered.
meanwhile, place olive oil, vinegar, orange juice, orange zest, pepper, and remaining 1 teaspoon salt in a large bowl and whisk to combine. add remaining ingredients and stir to coat. add cooled millet and stir to thoroughly combine. let sit at least 5 – 10 minutes before serving.

Табуле салата …. Tabbouleh salad

scroll down for the recipe in English
На пазар видов китки нане и решив да ги купам и да направам салата со нив. Табуле е салата од блискиот исток, со потекло од Либан, ама дел од состојките се работи што во Македонија се јадат секојдневно: домати, краставици, кромидче. Освен свеж зеленчук ќе ви треба и бунгур. Бунгур се прави од пченица, лесно се готви и е многу здрав. Во Скопје бунгур има во Рамстор. Салатава е одлична за во лето, неверојатно е свежа, добро стои во фрижидер ден-два и вкусна е сама на чинија или заедно со пилешко или други мевца, или во комбинација со средно-источни мезиња како хумус, пита лепчиња и фелафел.

Kоличината на состојки е флексибилна, салата ќе биде прекрасна и со помалку и со повеќе домати или краставица. Најважно е да не претерате со нането.

за 4 лица
пола чаша бунгур (не зготвен)
3-4 домати, средна величина (или 2 големи)
1 мала краставица
2-3 млади кромидчиња
сок од 1 лимон
2-3 лажици маслиново масло
1 китка магдонос
1/4 или 1/2 китка свежо нане
сол, бибер

вака изгледа омекнатиот бунгур по околу 2 часа

Ставете го сувиот бунгур во посуда, полијте го со 1 и пол чаша жешка вода и оставете го 2-3 часа да ја впие водата и да омекне. (сепак прочитајте го упатството за готвење на пакувањето на вашиот бунгур, во случај да се разликува начинот на подготвување). Бунгурот кој јас го користев омекна за околу 2 часа. Бунгурот доста ќе нарасне.
Во меѓувреме исецкајте ги доматите и краставицата на коцки (не на ливчиња), слично како за шопска салата. Исецкајте го ситно младото кромидче. Исчистете ги ливчињата магдонос и нане, и нив исецкајте ги.
Измешајте го бунгурот со зеленчукот, и додајте пола од магдоносот и нането. Истурете го врз нив сокот од лимон и маслото и ставете сол и бибер. Пробајте ја салатата. Бидејќи магдоносот и нането можат да бидат со премногу јак вкус, додавајте малку по малку дур не добиете добар вкус. Ако е потребно додајте и повеќе сол или лимон, по вкус.
Оставете ја салатата да постои 5 минути и потоа јадете ! Уживајте !

When I saw fresh mint at the market, I decided to buy some and make a salad with it. Tabbouleh is a gorgeous middle eastern salad, incredibly refreshing and perfect for summer. The amounts are just guidelines, you can use less or more of any of them, as long as you are carefull with the mint. Too much mint is no good. Enjoy !
for 4 persons
1/2 cup bulgur
3-4 medium tomatoes
1 smallish cucumber
2-3 spring onions
a bunch of parsley
1/4 bunch of mint
juice of one lemon
2-3 tablespoons olive oil
salt, black pepper
Soak the bulgur in a bowl in 1 1/2 cup hot water for about 2-3 hours. Mine took about that long. Chop the tomatoes and cucumber in cubes, and thinly slice the spring onions. Clean and chop the fresh herbs. Mix the bulgur with vegetables, then add about half of the herbs, add the juice of lemon and olive oil and season with salt and black pepper. Taste the salad. Add more herbs to taste or adjust the seasoning and acidity. Leave for 5 minutes to let the flavours blend, then serve with any meat or other middle-eastern delicious mezze like felafel, hummus and pita.
The salad will last for a day or two in the fridge and still be delicious.