All posts in “кромид”

Кисел црвен кромид / Pickled Red Onion

кисел кромид. не звучи многу примамливо. ама видете го, розев. видете со кои зачини ја дели теглата. не може да не ви замириса примамливо. така и мене, кога го видов овде и овде. страшно е вкусен во сендвич со колбас и сенф, во компир салата или со големи печени компири, а сигурно ќе ви текнат и други примени кога ќе го пробате.

Continue Reading…

Ражничи од свинско и кромид / Onion pork skewers

ова сосче од патлиџани ми е омилено јадење во лето. доволно ми е и само тоа, со убаво меко лепче, ама овој пат направив и ражњичи, за месојадците кај мене дома.

Continue Reading…

Полнети компири / Jacket potato

ова јадење неправедно поради сплет на околности остана долго време непокажано, а беше многу вкусно.
ситно сецкано пред некое време беше на гости во кујната на дејан и ирена и таму се случи овој прекрасен ручек од салата и печени компири полнети со разни работи.

Continue Reading…

Гостување кај Diethood / Our guest post at Diethood

проверете го нашиот рецепт за крап на кромид со кој гостуваме на блогот diethood.

check our recipe for roasted carp and onions at diethood.

Пилешко со мармалад од кајсии и похован кромид / Apricot jam chicken and onion rings

можеби комбинацијата звучи чудно, ама е многу вкусна. ако ви се допаѓа вкусот на сосот од мед и сенф, и ова ќе ви се допаѓа.

за двајца:
2 пилешки бели меса, без кожа и коски, исечени на коцки
3 лажици мармалад од кајсии
2 лажици сенф

за похованиот кромид:
2 големи кромида
1 шоља брашно
1 шоља вода
сол, бибер
1 лажиче каџун зачин (кој воглавно се состои од сол, бибер, црвен пипер, мелен сушен кромид и лук, магдонос, лорбер….)

измешајте ги сенфот и мармаладот, ставете ги парчињата пилешко во него и оставете ги во фрижидер да се маринираат околу пола саат. маринирањето може и да се прескокне.
ставете го месото заедно со сосот да се пече на 200°C околу пола саат или додека месото не е целосно зготвено.
за тоа време во вангла измешајте ги брашното и водата со зачините, да добиете тесто како за палачинки, малку погусто. кромидот исечете го на тенки кругови и раздвојте ги. потопете го секое кругче во тестото па ставете го да се пржи во загреан зејтин додека не се зарумени од двете страни. потоа ставајте ги на кујнска хартија да се упие зејтинот и послужете ги топли, супер се со сосот од пилешкото.

this my sound strange but it’s a delicious combination, similar to the sauce made from honey and mustard.

for two:
2 skinless boneless chicken breasts, cubed
3 tablespoons apricot jam
2 tablespoons mustard

for the onion rings:
2 big onions
1 cup flour
1 cup water
salt, black pepper
1 teaspoons cajun seasoning

mix the mustard and the apricot jam, mix the chicken pieces in it and refrigirate for half an hour to marinate. marinating can be skipped.
put the meat and the sauce in a ovenproof dish and bake at 200°C for half an hour or until the meat is done.
meanwhile, the flour and the spices into the water. cut the onions in circles, dip them in the dough and fry them in hot oil until golden on both sides.
drain the onion rings on paper towels and serve warm with the chicken and apricot-mustard sauce.

Чомлек / Chomlek

 

за четворица:
1 kg кромид (најдобро е главиците да бидат мали и да се остават цели, ама ако се поголеми, не смета да се пресечат на пола или на четвртина)
700 g телешко месо без коски, во парчиња
неколку чешниња лукче, неизлупени
бибер во зрна
сол, црвен пипер
неколку листа лорбер
2-3 лажици вински оцет
сето тоа + 700 ml до 1 l вода ставете го во големо тенџере на шпорет, покријте го со капак, да зоврие водата, а потоа оставете го да се вари на тивко 2 саата, или повеќе, додека месото не е сварено убаво.

for 4:
1 kg small onions (or bigger ones, cut in half)
700 g boneless beef, cut in pieces
a few garlic cloves, unpeeled
black peppercorns
salt, paprika
a few bay leaves
2-3 tablespoons red wine vinegar
 
put all of this + 700 ml to 1 l water in a big pot on the stove, put a lid and bring to boil, then lower the heat and leave it to cook for 2 hours, or more, until the meat is well cooked.

Бифтек на скара и други вкусни нешта…Со закаснување од неколку месеци (тука летото заврши веќе) купивме мала скара за една употреба – јаглен во кутија направена од метална фолија и мала решетка одозгора и на првиот ден без дожд ја инсталиравме на нашиот мал балкон.

Двата бифтека ги зачинив со малку сол и бибер и ги намачкав со маслиново масло. Бифтекот на скара се печеше 5 минути од едната и 7 минути од другата страна. Беше крцкав од надвор и малку розов, мек и сочен внатре. Следниот пат би го оставила пократко на скарата за да биде порозов.

2 пченки, варени во мешавина од млеко и вода, ги јадевме со путер, сол и бибер.

Црвени компири варени со лушпа, и изгмечени со малку павлака, путер, сол и бибер.

Карамелизираниот кромид, го пржев со малку зејтин на многу јака температура, со постојано мешање, околу 5 минути додека не се карамелизира.

Caesar Salad – зелена салата, croutons од бел леб исечен на коцки, полиен со малку маслиново масло и потпечен во рерна дур не се зарумени, прелив од мајонез, лимунов сок, една ронка сенф и 1 изгмечено лукче, сол, бибер и на крај ситно изрендан пармезан. (мојот прелив не беше автентичен за цезар салата – ама беше сличен на оргиналниот и подеднакво вкусен).

Маја

Bhindi bhajee (пржени бамји)


околу 300 gr бамји
4 средни патлиџани или една конзерва цели лупени патлиџани
1 кромид
1 лажиче цели зрна кумин
2 лукчиња, ситно исецкани
луто пиперче, ситно исецкано
пола лажиче куркума (турмерик)
пола лажиче гарам масала
сол, бибер

патлиџаните исечени на пола и измешани со малку маслиново масло, сол и бибер ставете ги во тавче со ребресто дно, со исечената страна надолу и печете ги околу 40 минути во рерна, негде на пола еднаш промешајте ги. потоа извадете им ја лушпата.
кромидот исечен на кришки испржете го малку да се зарумени, па додадете му го куминот и другите зачини, лукчето, пиперчето, бамјите и сол. пржете го тоа уште малку па ставете ги излупените патлиџани или конзервата патлиџани. оставете го на тивко околу 20 минути со повремено мешање. ако стане многу суво додајте малку вода.

Авокадо салата


исецкајте неколку листови зелена салата, еден голем патлиџан и еден мал црвен кромид. ставете им сол, бибер, маслиново масло и балсамик оцет и промешајте. потоа врз сето тоа исецкајте едно авокадо и парче сирење.

Јајца на око со сланина, компири, пиперки и кромид

изненадувачки вкусни јајца на око. количините – од око.

прво во малку зејтин се пржи еден компир исечен на коцки од 1 cm. кога е скоро готов, се става сецкан кромид, па сланина, исто на коцки, па пиперка, печурки и тиквичка, сите сецкани на отприлика иста големина. сето тоа се пржи, па се става сол и копар. јас немав копар, па ставив власец (дробњак). се прават вдлабнатини во кои се кршат јајцата. се остава на тивко со капак 5-7 минути, додека не се испржат јајцата. потоа се трга од шпорет и се посипува со рендан кашкавал. и се јаде.

оригиналниот рецепт е со компири, кромид, пиперка и кобасица. а и со виршла е многу вкусно.