All posts in “урда”

Галета со тиквици, урда и тревки / Zucchini and ricotta galette with herbs

галетите на деб од smitten kitchen веќе ни се испробани и се неверојатно лесни за правење и вкусни.

Continue Reading…

Пинерлии / Cheese rolls

за мене зборот пинерлија (или пењрлија) значи благо, колаче направено од гриз и младо несолено сирење, какво што правеше баба ми. за даниел пинерлија е солено, лепче полнето со сирење, како што јадел во детството. ова овде се солените пинерлии по рецепт на лана од la cuisine creative. многу се вкусни и меки и одлични за доручек со јогурт или кисело млеко. а некој ден ќе пробам да го направам и колачето.

Continue Reading…

Мафалета / Muffaletta

сендвичот мафалета не е единствената работа поради која би одела во њу орлеанс.

додека чекам да се створи прилика да отидам таму и да го пробам сендвичов во ресторанот во кој е измислен, решив да го направам дома. одличен е за носење на излет, ако одите некаде следниве денови.

Continue Reading…

Ricotta Gnocchi… Њоки од рикота…

Кога се подготвував да си направам рикота дома, на ум ми беше само еден рецепт за да ја искористам: Њоки од рикота. Иако никогаш не сум јадела вакви њоки во ресторан, сакав да ги пробам и ги замислував лесни, меки, со прекрасен вкус. И рецептов излезе одлично. Дури и самата себе си се изненадив колку беше вкусно јадењево.

Continue Reading…

Мафини со урда / Ricotta muffins

ако сте купиле урда за некој друг рецепт (на пример за овој) и ви останало многу, еве добар начин да ја искористите: мафини. со урда. благи. невероватно вкусни. и покрај тоа што наполно заборавив да го ставам зејтинот во тестото. на пола правење на мафиниве дојде комшиката од станот под мене и изјави дека во нејзиното купатило тече од моето. во целата таа гужва некако успеав да ги завршам мафините. и многу беа вкусни. урдата некако… и анасонот… многу интересно.

рецепт од тука.

за 14 мафини

тесто:
2 лажички анасон тостирани 2-3 минути на слаба рингла, со постојано мешање и после истолчени
3 шољи брашно
3/4 шоља шеќер
1 кесичка прашок за пециво
3/4 лажичка сода бикарбона
1 шоља павлака + пола шоља млеко (или малку повеќе)
3/4 шоља зејтин (ама јас скроз го заборавив)

ова сé се меша со жица за матење или со 2 вилушки.

фил
1 шоља урда + 6 преполни лажички павлака + 1 кесичка ванилин шеќер

тавчето за мафини, подмачкано со маргарин или наредено со хартиени чашки, наполнете го со тесто до 1/3 од висината на чашките, во средината ставете по една полна лажица од филот, па останатото тесто и посипете ги мафините со сецкани ореви.

печете ги околу 25 минути во загреана рерна на 180°C.

recipe from here.

batter:
2 teaspoons fennel seeds
3 cups all-purpose flour
3/4 cup granulated sugar
12 gr baking powder
3/4 teaspoon baking soda
1 cup sour cream + 1/2 cup milk
3/4 cup vegetable oil (i complitely forgot to put the oil)

mix all this with a whisk or two forks.

filling:
1 cup ricotta cheese + 6 full teaspoons sour cream + 1 sachet vanilla sugar

butter the muffin tin, or use paper cups and fill them with batter 1/3 of the height. put one full tablespoon of filling in the middle, then the rest of the batter. top with chopped walnuts.

bake the muffins around 25 minutes in an oven preheated at 180°C.

Затворени пици со спанаќ / Spinach calzones

ок, доста беа варени јајца. мислам дека сите изедовме доволно.
еве еден рецепт за затворени пици со спанаќ, прилагоден од овде, а рецептот за тестото земен од овде. беа многу, многу вкусни. малку подолго се прават, поради чекањето тестото да нарасне, па затоа решив да ги правам во викенд и беа готови точно за ручек.

за 3 затворени пици:
фил:
1 шоља урда
1 шоља рендан кашкавал
1/2 kg спанаќ, измиен, исчистен и грубо исечен
црн бибер
1 лажица хопла
6 парчиња сланина

тесто:
1 кесичка сув квасец
1/2 шоља топла вода
1 1/2 шоља брашно (имајте при рака уште 1/4 шоља брашно, во случај да треба да му додадете на тестото)
1 јајце
1 лажица маслиново масло
1 1/2 лажичка сол

помешајте го квасецот со топлата вода и оставете го да отстои 5 минути.
ставете го брашното во поголем сад и додадете му го квасецот, јајцето, маслиновото масло и солта и сето тоа промешајте го, прво со вилушка, па со рака, додека не се оформи меко тесто.
пренесете го тестото на побрашнета маса и месете го полека. ако се лепи многу, додадете малку брашно додека не стане мазно. месете полека околу 3-5 минути.
намачкајте си ги рацете со зејтин и премачкајте ја топката тесто, па ставете ја во сад исто така премачкан со зејтин. покријте го садот со кеса, па оставете го на топло тестото да нарасне дупло, околу еден саат или нешто повеќе.

во меѓувреме, додека тестото расте, помешајте ги урдата, кашкавалот, спанаќот, хоплата и малку црн бибер.
поделете го тестото на 3 дела (јас направив 3 затворени пици бидејќи бевме тројца, и по една ваква пица ни беше доволна за ручек). развлечете го секој дел на побрашнета маса во круг со пречник од околу 20 cm. на едната половина од кругот ставете по две парчиња сланина, па третина од филот со спанаќ. свиткајте ја другата половина од кругот и притиснете ги краевите да се залепат, па премачкајте ги со зејтин. ставете ги врз хартија за печење или фолија во најголемото тавче од рерната и печете ги во загреана рерна на 200°C од 12 до 15 минути.

for 3 calzones:

filling:
1 cup ricotta
1 cup grated cheese
1/2 kg spinach, washed and roughly choped
black pepper
1 tablespoon cream
6 slices bacon

pizza dough:
1 package active dry yeast
1/2 cup warm water
1 1/2 all-purpose flour (set aside another 1/4 cup in case you need to work in a bit more)
1 egg
1 tablespoon olive oil
1 1/2 teaspoon salt

Stir together yeast and warm water in a small bowl and let stand about 5 minutes.
Put 1 1/2 cups flour in a large bowl, then make a well in center and add yeast mixture, the egg, oil and salt and mix first with a fork and then with your hand, gradually incorporating flour until a soft dough forms. Transfer dough to a floured surface and knead slowly. If you need additional flour, you have set aside your 1/4 and may add to dough, as necessary, until the dough is smooth, around 3-5 minutes. Oil your hands and coat the ball of dough you have now created. Transfer dough to an oiled bowl and cover with plastic wrap, letting it rise in a draft-free place at warm room temperature until doubled, 1 to 1 1/2 hours.

meanwhile, in a large bowl, combine the ricotta, cheese, spinach, cream and pepper.
divide the dough into 3 equal portions and roll and stretch them into 20 cm rounds. layer the bacon on one side of each round of dough and top with the spinach mixture. fold the dough over the filling and pinch the edges to seal. brush the tops of the calzones with oil. transfer to a parchment-lined baking sheet and bake in a preheated oven at 200°C until golden, 12 to 15 minutes.