пиперки со урда, ама на малку поинаков начин.

scroll down for the recipe in english

500 gr замрзнато лиснато тесто
4 пиперки
1/2 – 1 шоља урда
1 јајце
сол
свеж босилок

измијте ги пиперките, исечете ги на пола по должина и исчистете ги од семки.

помешајте ја урдата со јајцето, солта и босилокот.

одмрзнатото лиснато тесто развлечете го малку врз побрашнета површина и исечете го на 8 еднакви дела. јас правам обратно, поради недостаток на простор. прво го сечам тестото, па секој дел го сукам да стане малку поголем.

наполнете ги половинките пиперки со урда, па секоја ставете ја дијагонално на парче лиснато тесто. преклопете го тестото врз пиперката и притиснете малку да се залепи. ако не се лепи лесно, помага малку да го намачкате со вода на местото каде што се преклопува.

ставете ги пиперките во тавче врз хартија за печење и печете ги во загреана рерна на 200°C околу 20 минути (или според упатството за лиснатото тесто).

green peppers filled with ricotta and fried is a typical macedonian summer dish, but here i wanted to change it a little. i cut the peppers in half, wrapped them in puff pastry and baked them. delicious.

500 gr frozen puff pastry, thawed
4 green peppers
1/2 – 1 cup ricotta
1 egg
salt
fresh basil

wash the peppers, cut them in half lengthwise and seed.

in a bowl, combine the ricotta, egg, salt and basil.

roll the puff pustry on a floured surface and cut into 8 equal pieces. due to limited space, i first cut the puff pastry, and then roll it.

fill the pepper halfs with ricotta, put every pepper half on a piece of pastry, diagonally, and cover it with the pastry. press the pastry to seal. wetting the overlapping ends with a little water helps the sealing.

put the peppers in a baking pan lined with baking paper and bake in a preheated oven at 200°C around 20 minutes.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Ликер од кафе / Coffee liqueur
next post: Салата од тучница / Purslane salad

4 Comments

  1. Odlicna ideja!!! I tako divno izgleda!
    mmmmmmm!

  2. Fala, Nevena 🙂

  3. Jeca

    Tek sad ovo videh! Genijalna ideja, ovako moze da se jede prstima i cak stojeci, dakle super za parti i svedski sto.

  4. da, bash dobro bi bilo za gosti.

Leave a Reply