за мене зборот пинерлија (или пењрлија) значи благо, колаче направено од гриз и младо несолено сирење, какво што правеше баба ми. за даниел пинерлија е солено, лепче полнето со сирење, како што јадел во детството. ова овде се солените пинерлии по рецепт на лана од la cuisine creative. многу се вкусни и меки и одлични за доручек со јогурт или кисело млеко. а некој ден ќе пробам да го направам и колачето.

pinerlija-23

scroll down for the recipe in english

pinerlija-3

за тестото:

1 kg брашно

коцка свеж квасец, 40 gr

1 лажичка шеќер

2 лажички сол

500 ml млако млеко

100 gr путер

pinerlija-6

за филот:

400 gr урда

2 јајца

малку сол (ако урдата не е солена)

pinerlija-7

квасецот растворете го во пола шоља топло млеко заедно со шеќерот и една лажичка брашно и оставете го неколку минути.

брашното измешајте го со солта, млекото и квасецот, прво со дрвена лажица, а потоа измесете го тестото, со раце или со миксер за тесто, покријте го со крпа и оставете го да стои 15 минути.

pinerlija-8

за филот измешајте ги урдата и јајцата и додадете сол ако треба.

тестото исукајте го во правоаголник голем отприлика 40 x 50 cm и по целата површина рамномерно распоредете го филот. исечете го тестото на 3 траки по долж подолгата страна и секоја замотајте ја во долг ролат, а потоа секој ролат исечете го на парчиња од 6 -7 cm.

во мало тенџерче растопете го путерот (можете да користите и маст), па секое парче потопете го во путерот до пола пред да го ставите во тавчето за печење. јас употребив тавче со димензии 25 x 35 cm, во кое не ги собра сите парчиња, неколку пинерлии испеков во друго тавче.

ако ви остане од филот, разматете го со малку млеко и прелијте го преку пинерлиите наредени во тавчето. мене ми остана од путерот, па со него ги премачкав пинерлиите.

печете ги пинерлиите во загреана рерна на 200°C, околу 30 – 40 минути, додека убаво не се заруменат.

pinerlija-9

these cheese rolls are great for breakfast with a glass of yogurt. they are called pinerlii* because of their rich cheese filling. that’s the name by which daniel knows them. but i remember a something else from my childhood – my grandmother used to make a cake called penjrlija, made with semolina, fresh cheese and sugar syrup. i’ll try to make it some day, but now here are the savory pinerlii i made after the recipe from lana from la cuisine creative.

* peynirli means “with cheese” in turkish, and we have many turkish recipes in our cuisine

pinerlija-10

for the dough:

1 kg flour

40 gr cake yeast

1 teaspoon sugar

2 teaspoons salt

500 ml warm milk

100 gr butter

pinerlija-12

for the filling:

400 gr ricotta cheese

2 eggs

salt, to taste

pinerlija-16

dissolve the yeast in half a glass of warm milk along the sugar and 1 teaspoon flour and leave aside for a few minutes.

mix the flour with the salt, milk and yeast mixture, first with a wooden spoon and then knead it by hand or with an electric mixer with a dough hook. cover with a tea towell and leave for 15 minutes.

pinerlija-18

to make the filling stir the cheese with the eggs and add salt to taste.

roll the dough in a rectangle approximately 40 x 50 cm and spread the filling evenly over the entire surface. cut the dough in 3 long strips and roll each one starting from the long side. cut every roll in 6 -7 cm long pieces.

pinerlija-20

melt the butter in a small pot and dip every piece halfway in it before you put it in the baking pan. i used a 25 x 35 cm pan, which wasn’t enough for all the pieces, i baked a few in another small pan.

if you have any filling left, thin it with a little milk and pour it over the rolls. i also had a little butter left, so i brushed the rolls with it.

bake the rolls in an oven preheated to 200°C, around 30 – 40 minutes, until the tops are golden brown.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Мафалета / Muffaletta
next post: Наполнето лепче / Stuffed bread

3 Comments

  1. Оф оф оф мераци!!! Ај прати ми еднo тавче со 50-60 пинерлии! Чекам именден в недела. ;-D

  2. Nancy

    Bojana you have done it again!
    These look amazing! I have never come across pinerlii before. I must ask my mother if she has.

  3. кате, честит именден 🙂

    nancy, thank you. try them, they taste great.

Leave a Reply