ако сé уште имате варени јајца од велигден, еве идеја како да ги искористите на вкусен начин. секако, лепчето може да се наполни и со друг фил, како сте расположени.

stuffed bread-21

scroll down for the recipe in english

рецептот за лепчето е од тука, а идејата за полнењето од тука.

stuffed bread

310 g брашно (јас измешав сенаменско, бело тип 400 и интегрално ‘ржано)
½ лажиче сол
¾ лажиче шеќер
1 една кесичка сув квасец, 7 g
50 ml топла вода
170 ml јогурт
2 лажици маслиново масло

stuffed bread-7

растворете ги квасецот и шеќерот во топлата вода и оставете ги на страна неколку минути.

во вангла измешајте го брашното со солта, па додајте ги јогуртот, маслиновото масло и квасецот и соединете ги во тесто. јас го месев тестото прво со миксер, па со рака, додека не станe мазно.

премачкајте ја топката тесто со маслиново масло и оставете ја во ванглата покриена со крпа, на топло, околу 2 часа, да нарасне дупло. потоа на побрашнета површина развлечете го тестото во форма на правоаголник и на него наредете ги работите од филот. јас го наполнив со сланина, срирача (лут сос од пиперки), рендан кашкавал, варени јајца, маслинки и домашен кечап.

stuffed bread-9

префрлете го едниот крај од тестото преку филот и спојте го со другиот. притиснете да се залепи. внимателно свиткајте го лепчето во форма на ѓеврек и спојте ги краевите.

ставете го лепчето во тавче врз хартија за печење и оставете го да стои додека рерната се загрева на 180°C. печете го лепчето околу 25 – 35 минути, додека не се зарумени по површината. оставете го малку да се олади и послужете го топло.

stuffed bread-11

this bread is a tasty way to use up all your hard boiled eggs from easter. of course, you can fill it with different ingredients if you want.

bread recipe from here, filling inspiration from here.

stuffed bread-28

310 g flour (i mixed all-purpose, white and whole rye flour)
½ teaspoon salt
¾ teaspoon sugar
1 sachet dry yeast, 7 g
50 ml warm water
170 ml  plain yoghurt
2 tablespoons extra-virgin olive oil

stuffed bread-22

dissolve the sugar and yeast in the warm water and leave aside for a few minutes.

mix the flour and salt in a large bowl. add the yoghurt, olive oil and yeast and knead until the dough is smooth. i mixed the dought with an electric mixer first, and then by hand.

lightly oil the ball of dough and put it into the bowl. cover and leave in a warm place for 2 hours, to rise until doubled in size. then tip the dough out onto a floured work surface, shape into a rough rectangle аnd place the filling ingredients on the dough. i put bacon, sriracha, grated cheese, eggs, olives and homemade kechup.

stuffed bread-33

pull the dough over the filling and pinch the edges to seal. carefully roll the dough in a circle and join the ends.

place the bread on a parchment-lined baking sheet and let the dough rest while the oven is pre-heating to 180°C. bake for 25 – 35 minutes or until golden. let cool a little and serve warm.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Пинерлии / Cheese rolls
next post: Сладолед од кафе / Coffee ice cream

1 Comment

  1. Nancy

    Another Wow Bojana! This would have to be my new favourite dish. I love it!
    I will be making this for lunch on Saturday.

Leave a Reply