имав во план некои други вкусови сладолед да направам, ама кога го видов сладоледов од кафе, тој доби предност пред сите. многу е вкусен, мазен, кремаст и кафето убаво се осеќа. ова е еден од оние рецепти за кој треба да се употребат повеќе вангли и садови, ама вреди.

 

coffee icecream-6

scroll down for the recipe in english

рецептот е од овде.

coffee icecream-2

250 ml млеко

¾ шоља кафеав шеќер

1 кесичка ванилин шеќер

100 g цели зрна кафе

250 ml слатка павлака

4 жолчки

1 лажица ликер од кафе

¼ лажиче мелено кафе

coffee icecream-9

ставете ги во тенџере млекото, кафеавиот и ванилиниот шеќер, зрната кафе и 2 лажици слатка павлака и загрејте ги до пред зовривање. тргнете го тенџерето од шпорет, поклопете го и оставете го на стои на собна температура околу 1 – 2 часа. повремено промешајте ги зрната.

во вангла изматете ги жолчките. загрејте го млекото со зрната кафе повторно до пред зовривање, па полека сето тоа пресипете го кај жолчките, со постојано мешање за да не дозволите јајцата да се зготват од топлината на млекото.

останатата слатка павлака ставете ја во сад кој ќе го поставите врз друг сад полн со вода со лед.

кога ќе се измешаат убаво жолчките со млекото, вратете ги во тенџерето и ставете ги на слаб оган. постојано мешајте додека смесата малку не се згусне, а потоа истурете ја смесата во слатката павлака преку цедалка. притиснете ги зрната и мешајте ги, за да се исцедат подобро, а потоа може да ги фрлите.

во слатката павлака додајте ги и ликерот од кафе и меленото кафе и убаво сé промешајте, па префрлете го сладоледот во сад со капак и ставете го во замрзнувач да се замрзне неколку часа или преку ноќ, пред да го послужите.

coffee icecream-4

i was going to try to make one of the other ice cream flavors i had in mind, but when I saw this coffee ice cream it quickly rose to the top of the list. it is deliciously smooth and creamy. this is one of those recipes that require using quite a few bowls, but it’s worth it.

the recipe is from here.

coffee icecream-7

250 ml milk

¾ cup brown sugar

1 sachet vanilla sugar (8 g)

100 g whole coffee beans

250 ml heavy cream

4 egg yolks

1 tablespoon homemade coffee liqueur

¼ teaspoon finely ground coffee

in a saucepan, heat milk, sugar, coffee beans and 2 tablespoons cream until steamy, but not boiling. remove from heat, cover and let steep at room temperature about 1 – 2 hours. stir occasionally.

in a bowl whisk the egg yolks. heat the milk and coffee mixture again, until steamy but not boiling. pour the heated milk and coffee mixture slowly into the egg bowl, whisking quickly and constantly so that the yolks are tempered by the warm milk, but not cooked.

pour the remaining cream into another bowl, set over a larger bowl, filled with water and ice.

return milk-coffee-egg yolks mixture to the saucepan and heat over low heat, stirring constantly with a spatula, until it thickens and coats the spatula. pour the mixture into the cream through strainer. discard the beans.

mix in the ground coffee and coffee liqueur, transfer to a container and freeze for a few hours or overnight before serving.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Наполнето лепче / Stuffed bread
next post: Чоколаден тарт со таан / Chocolate tahini tart

2 Comments

  1. Nancy

    Yummy! This is just perfect to have after I have eaten my stuffed bread.

Trackbacks for this post

  1. Колач со цреши и сладолед од лимон / Cherry cake and lemon ice cream - Sitno Seckano

Leave a Reply