All posts in “beer”

Whole wheat beer bread | Sitno seckano

Интегрален леб со пиво / Whole wheat beer bread

лебот со пиво е многу вкусен, ама јас повеќе го сакам овој, од интегрално брашно. рецептот е ист, само интегралното брашно бара повеќе течност.

Continue Reading…
Beer Bread | Sitno seckano

Леб со пиво / Beer bread

во моменти како овој сега, кога се случува да нема квасец по продавниците, еве една идеја за правење леб без квасец, кој не само што е многу вкусен, туку и многу брзо се прави.

Continue Reading…
Clay pot roasted pork | Sitno seckano

Свинско печено во глинено тавче / Pork roasted in a clay pot

глинените тавчиња се многу згодни за печење месо и зеленчуци. што и да испечете во нив ќе биде сочно и вкусно. јас долго време имам romertopf неглазирано тавче со капак, и да ми текнува почесто, би го користела почесто. многу ми се допаѓа како мека и сочна излегува кокошка испечена во него, а за зеленчуците под неа да не зборуваме. исто е и со зеленчуците под свинското, кромидот скоро стопен…

Continue Reading…

Strawberry jam and creme crepe cake / Sitno seckano

Торта од палачинки / Crepe cake

ние јадеме многу палачинки. кога ги правам, правам планина од палачинки и ги јадеме и со солени и со благи работи: рендано сирење, кашкавал, павлака, крем сир, џемови, мед, еурокрем, по некоја празна, па пак со солено. и никогаш не остануваат доволно за торта. затоа овој пат направив многу повеќе и дваесетина тргнав на страна. а тортата е едноставна, филувана со домашен џем од јагоди и шлаг, за да се ослободат теглите за нови есенски џемови.

Continue Reading…

Чоколадна торта со Гинис / Chocolate Guinness cake

знам дека е сезона на јагоди, и ние дома многу ги јадеме, најчесто свежи. ама оваа година немам ништо ново направено со јагоди, сé поради овој рецепт од лани. совршен е, и веќе три пати го направив оваа година, кремчето, јагодите, тестото… совршено одговараат заедно.

ама затоа имам нов рецепт за чоколадна торта, и тоа не било каква, туку со темно пиво гинис.

Continue Reading…

Борачо грав …… Borracho beans

Еве уште еден рецепт со пиво. Ќе се изненадите колку е вкусно гравчево. Рецептот е по потекло мексикански, ама јас го направив со холандско темно пиво Амстел, исто како во рецептот за пилешки такос маринирани со пиво. Рецептот, т.е. инспирацијата ја најдов тука. Освен пивото, јас употребив и холандски грав. Тоа значи дека не мора да го следите рецептот збор до збор, употребете каков грав имате и какво пиво можете да најдете.
~ 500 гр. грав (оставен да стои во ладна вода околу 12 саата, а може и повеќе, мојот стоеше околу 20 саата)
1 кромид
3-4 лажици зејтин
100 гр. чадена сланина, ситно исецкана
1 конзерва домати или 5-6 свежи домати, исецкани
1 шише пиво (по можност темно)
сол, бибер, оригано, чили зачин
Ставете го зејтинот во поголемо тенџере и испржете ја сланината околу 2-3 минути, додајте го исецканиот кромид и пржете го уште 2 минути, додајте го исцедениот грав и веднаш додајте го пивото, доматите и доволно вода за течноста да биде околу 2 прста над гравот. Варете го гравот на тивко околу саат време (или два саата, во зависност од гравот и колку му треба да се свари). Јас забележав дека колку подолго го оставам гравот да седи во ладна вода, толку пократко се вари. Кога гравот ќе биде сварен, додајте сол, бибер, малку оригано и чили зачин. Со лажица изгмечете неколку зрна за да се згусне течноста. Ако гравот изгледа сув додека се вари додајте повеќе топла вода во тенџерето. Гравчево може да го јадете со разни додатоци: магдонос, свеж кориандер, павлака, малку сок од лимон, авокадо или малку рендан кашкавал. Уживајте !
Here is another recipe with beer. I found the inspiration and recipe here. Even those borracho beans are a mexican recipe, I used dark Amstel beer, the same as in the beer marinated chicken tacos and dutch brown beans. It’s easily adaptable to whatever beer or beans you can find. Make this recipe, you will be suprised how delicious they are.
~ 500 gr or a pound of dry beans (soaked in cold water for at least 12 hours, I soaked mine for abour 20 hours)
1 onion
3-4 tablespoons vegetable oil
100 gr. or 4 oz. smoked bacon, finely chopped
1 bottle of dark beer
1 can of tomatoes, or 5-6 fresh tomatoes, chopped
salt, pepper, oregano, chilli or cayenne pepper
Fry the bacon in the oil in a big pot for about 2-3 minutes, add the chopped onion and fry for another 2 minutes. Add the rinsed beans, the bottle of beer, the tomatoes and enough water to cover the beans by about an inch or inch and a half. Cook the bean gently for about an hour (or more if needed) until cooked, add the salt, pepper, oregano and cayenne and mash some of the beans with the back of a spoon. If your beans look dry while cooking, add more water. Serve the beans with parsley, cilantro, lime wedges, sour cream, avocado or some shredded cheese. They are delicious !

Beer marinated chicken tacos …… Такос со пилешко маринирано во пиво

(рецептот на македонски е подолу)

As I promised couple of days ago, here is what we ate the mexican street salad with. These chicken tacos are simply delicious. This was my first time cooking with beer, but definitely not the last. If you, like me, are new to getting more out of beer than refreshment in summer, then this is the perfect simple starting recipe.

I got the inspiration from a recipe that called for Mexican dark beer, but since I couldn’t find that here, I used a bottle of Heineken Oud Bruin. This beer had very little alcohol in it, it was dark and sweet and smelled like a drink called Maltina from West Africa. I suggest you try to use any beer you can find, even if it is not dark. The chicken tastes amazing, the beer marinade keeping the inside moist and juicy, and making the outside sweet, sticky and caramelized.


3 chicken breasts
1 bottle dark beer
2 garlic cloves
half teaspoon oregano
a splash of oil
a pinch of cayenne pepper (or chilli powder)
salt

2 avocados
1 clove garlic
juice of 1 lime or lemon
salt, black pepper

flour tortillas

Cut up the chicken in strips, put in a bowl and add the beer, sliced garlic gloves, splash of oil, the cayenne, the origano and a pinch of salt. Let marinade for few hours or overnight in the fridge. Take the chicken strips out of the marinad, shake off the excess liquid and cook over high heat in a pan with a splash of oil. Cook until the chicken has browned nicely and caramelized. Meanwhile, mash 2 avocados with a crushed clove of garlic, add lime or lemon juice, mix and season with salt and black pepper. Spread the tortillas with the avocado mash and top with chicken stips. These delicious babies need nothing more than a salad on the side and another cold beer !


Како што ветив пред неколку дена, еве го рецептот за она што го јадевме со мексиканската салата. Ова е прв пат да готвам со пиво, ама сигурно не последен. Ако и вие, како мене, до сега не сте користеле пиво за ништо друго освен за освежување во лето, тогаш рецептов е совршен за вас. Овие такос се неверојатно вкусни. Маринирањето во пиво го прави пилешкото сочно, а однадвор слатко и карамелизирано. Јас употебив Heineken темно пиво, ако не можете да најдете темно пиво, употребете обично.


3 пилешки гради
2 лукчиња
пола лажиче оригано
ронка cayenne или чили зачин
малку масло
сол

2 авокада
1 лукче
сок од 1 зелен или обичен лимон
сол и бибер

тортиљи

Исечете го пилешкото на ленти, и ставете го во длабока чинија да се маринира со пивото, лукчето исечено на тенки ливчиња, ориганото, чили зачинот, солта и малку масло. Оставете го да се маринира во фрижидер неколку часа или преку ноќ. Извадете го пилешкото и истресете го вишокот течност. Гответе го пилешкото во тавче со малку масло на виска температура, додека не се зарумени и карамелизира. Во меѓувреме, изгмечете ги авокадата со едно лукче, додајде го сокот од лимон и малку сол и бибер. Намачкајте малку од авокадо смесата врз тортиљите, ставете неколку парчиња пилешко, сервирајте ја салатата од страна и единствено нешто што ви треба е уште едно ладно пиво !