Beer Bread | Sitno seckano

во моменти како овој сега, кога се случува да нема квасец по продавниците, еве една идеја за правење леб без квасец, кој не само што е многу вкусен, туку и многу брзо се прави.

овој наш рецепт за лепче со пиво беше објавен пред неколку години на сајтот kriglapivo, кој за жал веќе не постои, па помислив дека е добро да го ставам и тука.

Beer Bread | Sitno seckano

3 шољи сенаменско брашно

1 кесичка прашок за пециво

1 лажичка сол

330 ml пиво

измешајте ги сите состојки со лажица или вилушка додека не се соединат убаво. префрлете го тестото во калап намачкан со масло и малку израмнете го.

печете го лепчето во загреана рерна на 200°C oколу 40 минути, додека кората не се зарумени убаво. проверете дали е готово со боцкање со нож во средината. ако ножот излезе чист, лепчето е испечено.

лепчево може да стои меко 2-3 дена. многу е вкусно само намачкано со путер, а ние го јадевме и со чатни од лимон. прсти да излижеш.

Beer Bread | Sitno seckano

if you have ran out of yeast, hasn’t decided to join the sourdough-making crowd yet and can’t find any yeast in the stores, you can still make delicious bread at home, like this beer bread.

Beer Bread | Sitno seckano

3 cups all purpose flour

1 tablespoon baking powder

1 teaspoon salt

330 ml beer

mix everything with a spoon or a fork until evenly combined. pour the batter in an oiled bread pan and try to flatten it.

bake the bread in an oven preheated at 200°C for 40 minutes, or until the crust is golden and a knife inserted in the middle comes out clean.

the bread stays soft for 2-3 days. we had it with lemon chutney, but it is also delicious just slathered with butter.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Колач со портокал и ореви / Orange walnut slices
next post: Интегрален леб со пиво / Whole wheat beer bread

Trackbacks for this post

  1. Интегрален леб со пиво / Whole wheat beer bread - Sitno Seckano

Leave a Reply