scroll down for the recipe in English

Cheesecake е мојот омилен десерт. Импресивно изгледа кога ќе им го дадете на гости, а многу лесно се прави. Овој рецепт го правам со години и го знам на памет. Ама после толку многу бели чизкејкс решив да експериментирам со чоколадо. Ако сакате да се покажете во кујната – еве ви го совршениот рецепт за тоа. Нема да се разочарате.

за подлогата:
200 гр. мелени бисквити (или ако сте во Америка graham crackers, или на други места digestive cookies)
5 лажици стопен путер

за филот:
400 гр. крем сир (АBC, Дукат или некој сличен)
1 павлака (250 мл.)
1 чаша хопла (користете ја чашката од павлаката за мерење)
1 чаша бел шеќер (мерејќи со чашката од павлаката)
3 јајца
3 лажици брашно

+ за чоколадниот дел:
3 полни лажици какао
2 лажици шеќер

 

Во посуда, измешајте ги мелените бисквити со стопениот путер, и притиснете ги на дното од тавче од 22 сантиметри (ако имате тавче од 24 цм, ќе ви треба малку повеќе бисквити и стопен путер, ама ќе имате доволно фил со овој рецепт). Силно притистнете ја мешавината од бисквити за да се направи рамна подлога. Печете ја подлогата 10 мин во загреана рерна на 200 Ц степени. Извадете ја од рерна и оставете ја да се олади. Треба да биде само малку заруменета.

Во меѓувреме, ставете го кремсирот во посуда и почнете да го матите со миксер. На него додадете ја павлаката, хоплата, шеќерот, јајцата и на крај брашното. (ако почнете со матење на кремсирот, филот ќе ви биде мазен и убав, инаку може да останат грутки кремсир неизматени).

Истурете пола од филот во тавчето врз оладената подлога. На останатиот дел од филот додадете го какаото и дополнителниот шеќер и изматете пак. Истурете го чоколадниот фил врз белиот. Јас се обидов да направам поубави шари ама не ми успеа баш.

Печете го чизкејк-ов во загрена рерна на 180 степени околу саат време и потоа обавезно оладете ја во фрижидер барем 6 саата, ама најдобро преку ноќ. Потоа исечете ја или како традиционална торта или во помали коцкасти парчиња како што направив јас. Уживајте !

I’ve been making my standard recipe for cheesecake for years now and it is still my favorite dessert ever. I think cheesecake is so impressive and so delicious, but at the same time so easy to make. I recently experimented with adding a chocolate layer to my regular cheesecake and the results were stunning ! This one here will blow you away, I promise !
for the crust:
1 & 1/2 cup crushed graham crackers or digestive biscuits or dry tea biscuits
5 Tbsp. melted butter
for the cake layer:
400 gr. cream cheese (14 oz.)
1 cup cream
1 cup sour cream
1 cup white sugar
3 eggs
3 Tbsp. flour
for the chocolate layer:
3 Tbsp. unsweetened cocoa (or just use 3-4 Tbsp. sweetened cocoa and omit the sugar below)
2 Tbsp. sugar
Crush the crackers or biscuits, mix with the melted butter and press firmly in the bottom of a 9 inch springform pan. Bake in a preheated oven at 200 C degrees (400 F degrees) for 10 min. until very slightly golden on top. Remove from oven and cool.
In the meantime, start mixing the cream cheese in a bowl with a mixer and add the remaining ingredients one by one, starting with the cream and sour cream, eggs and sugar and finally flour. Pour half of this mixture on the cooled crust then add the cocoa and sugar to the remaining and mix again. Pour the chocolate layer on top. Bake in a preheated oven at 180 C degrees (350 F degrees) for about an hour. Cool and then chill in the fridge for at least 6 hours or ideally overnight. You can cut the cheesecake in traditional cake slices, or you can cut it in smaller squares like I did, to get cheesecake bites. You won’t be disappointed ! Enjoy !
Print Friendly, PDF & Email
previous post: Нашето ново видео / Our new video
next post: Перничиња со кисело млеко / Yoghurt pillows

Leave a Reply