уште еден брз и лесен рецепт со кашкавал, за вкусен да не зборуваме.
прочитан тука.

1 шоља рендан кашкавал
1 шоља искршен корнфлејкс (јас употребив обични пченкарни снегулки, ама може да се стават и некои други. ги истолчив со толчник)
1/4 шоља путер
1/2 шоља брашно (или повеќе, ако е потребно)

измешајте сé и напревете топчиња од смесата. печете ги на хартија за печење или на подмачкано тавче во загреана рерна на 180°C околу 10 минути.
вкусни се и топли и ладни и следниот ден, а ептен добро идат со песто.


another quick and easy recipe with cheese, not to mention tasty.
recipe from here.

1 cup of grated cheese
1 cup of crushed cereal (i used plain cornflakes, but any other kind can be used. i crushed it with a pestle)
1/4 cup of butter
1/2 cup flour (add more flour if needed)
Mix everything and then form into balls. Bake on baking paper at 180°C for 10 minutes.
Print Friendly, PDF & Email
previous post: Тестенини со праз и маскарпоне / Pasta with sweet leeks and mascarpone
next post: Тандoри пилешко и пржена зелка / Tandoori chicken and fried cabbage

Leave a Reply