Chinese chicken fried rice | Sitno seckano

еден од омилените ручеци кај нас дома е брзо пржени зеленчуци во вок тава, со или без месо, со ориз. или обратната варијанта, пржен ориз со зеленчуци, со или без месо. и двете се прават многу брзо и може да се употребат разни зеленчуци.

а кај ова јадење ми се допаѓа и тоа што е доволна само една чинија во која имате сé, па можете да си седнете и во фотеља, наместо на маса.

Chinese chicken fried rice | Sitno seckano

не мора да се придржувате до количините на состојките. употребете тоа што имате. добро е состојките да бидат исецкани пред да почнете, затоа што готвењето брзо оди. а оризот е убаво да биде сварен претходниот ден, во фрижидер таман ќе се исуши, ама и тоа можете да го прескокнете ако не сте испланирале на време. еве што ставив јас овој пат и ни беше доволно на тројца:

сончогледово масло

2 – 3 млади кромитчиња

2 пилешки бели меса, без коска и без кожа

2 – 3 чешниња лукче

1 голем морков

½ тиквица

гранчиња од брокули

2 јајца

2 – 3 лажици соја сос

сол по вкус, бибер

сусамово масло, ако имате

друго што добро оди во ова јадење: пиперки, младо лукче, зелка, сланина, печурки, свеж ѓумбир, грашок…

јас го варам оризот во посебен сад наменет за варење ориз во микробранова. овде има 240 g ориз, кочански, сварен во 500 ml вода, во тој сад.

загрејте го маслото во вок тава на јако и прво ставете го младото кромитче да се пржи, а брзо потоа и пилешкото исечено на коцки и посипано со сол. оставете неколку зелени перки од кромитчето за посипување на готовото јадење.

намалете ја темпертурата ако е многу јака и кромидот гори. пржете го пилешкото со постојано мешање додека не е испржено од сите страни, потоа додајте ги морковите, лукчето, брокулите и тиквиците и пржете го сето тоа кратко.

додајте го оризот, промешајте сé убаво, па тргнете го оризот со зеленчуците и месото на една страна во тавчето, и тука испржете ги двете изматени јајца. потоа измешајте се заедно со јајцата, додајте соја сос, уште сол ако треба, свежо мелен црн бибер и малку сусамово масло, ако имате. сусамовото масло додава многу интересен вкус, мене ептен ми се допаѓа, ама ставете прво многу малку, бидејќи е јако и не му се допаѓа секому.

ние го јадевме оризот со набрзина направено чили масло. само измешав лут буковец со ладно цедено маслиново масло. во друга прилика ќе пробам да направам кинеско чили масло.

Chinese chicken fried rice | Sitno seckano

one of the favorite dinners for my family is stir-fried vegetables, with or without meat, with rice. or fried rice with vegetables, with or without meat. both dishes are really quick to make and can be made different every time, using different vegetables. also, what i love about this dish, is that you need only one bowl to eat, so you can seat wherever, not necessarily at the table.

Chinese chicken fried rice | Sitno seckano

you don’t have to stick to the quantities written here. use whatever vegetables you have. it’s a good thing to have them chopped before starting cooking because everything goes pretty fast. it’s best to use a day old rice, staying in the fridge overnight dries it enough. but you can also use fresh made rice if you didn’t plan that far. this is what i used this time and it was enough for us three:

sunflower oil

2 – 3 scallions

2 boneless skinless chicken breasts

2 – 3 garlic cloves

1 big carrot

½ zucchini

broccoli stalks

2 eggs

2 – 3 tablespoons soy sauce

salt according to taste, black pepper

sesame oil, if you have it

other additions that are great in fried rice: peppers, young garlic, cabbage, bacon, mushrooms, fresh ginger, green peas…

i cook rice in a special pot for cooking rice in the microwave. here i cooked 240 g local, macedonian rice, in 500 ml water.

heat the oil in a wok at high and add the scallions, and right after add the chicken, cubed and salted. leave a little of the scallion green part to scatter over the finished dish.

lower the temperature if the scallions burn too quickly. cook the chicken, stirring most of the time, until browned all over. add the carrots, garlic, broccoli stalks and zucchini and stir-fry quickly.

add the rice and stir well. push the rice on one side of the wok and scramble the eggs here. then stir with the rice. add the soy sauce, season with salt according to taste and freshly ground black pepper. sprinkle with sesame oil, if you have it.

i made a quick chili oil to serve with the rice. i just mixed hot red pepper flakes with extra virgin olive oil. some other time i’ll try to make chinese chili oil.

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Цитрусни тартчиња / Citrus tarts
next post: Салата од магдонос / Parsley salad

Leave a Reply