јас не пијам кока-кола, иако секогаш ја имаме, бидејќи некој кај нас дома мора да ја има својата дневна доза. ама немам ништо против да готвам со неа. како на пример вакви колачи, кои се прилично чоколадни, меки и сочни, а вкусот на кока-кола скоро и да не се осеќа.

scroll down for the recipe in english

рецептот е прилагоден од овде. моите тортички не се толку лични, ама тек почнав да се учам да украсувам со шприц, а и ги немам соодветните врвови со широк отвор.

2 шољи кока-кола (обична, не диетална)

1 шоља какао

½ путер

1 шоља шеќер

½ шоља кафеав шеќер

2 шољи брашно

1¼ лажиче сода бикарбона

2 јајца

шлаг за украсување

ставете ги во тенџерче кока-колата, какаото и путерот и загрејте ги на средно додека путерот не се стопи. додадете ги белиот и кафеав шеќер и мешајте додека не се растопат. тргнете го тенџерчето од шпорет и оставете го да се олади, а потоа додадете ги останатите состојки и мешајте колку да се поврзе сé во една смеса.

печете ги колачите во подмачкано тавче за мафини, во рерна загреана на 165°C, околу 20 минути. јас ги печев во хартиени чашки кои ги направив од хартија за печење, со помош на чаша која има отприлика иста големина на дното како и тавчето за мафини (како овде).

шлагот направете го според упатството, па премачкајте ги тортичките со него или направете им капи со шприц со врв со голем отвор.

i don’t drink coca-cola. but we always have it at home, because someone has to have his daily dosage. so i sometimes cook with it. this cupcakes are really nice, quite chocolaty, soft and moist, and the coca-cola flavour is barely noticed.

the recipe is adapted from here. my cupcakes aren’t that pretty, but this is the first time i decorate with piping and it turned out i only have small-size tips.

2 cups coca-cola (regular, not diet)
1 cup cocoa powder
½ cup (1 stick) butter
1 cup granulated sugar
½ cup brown sugar
2 cups all-purpose flour
1¼ teaspoons baking soda
2 eggs

whipped cream for frosting

put the coca-cola, cocoa powder and butter in a saucepan, over medium heat and stir until the butter is melted. add the sugars and whisk until dissolved. remove from the heat. when it cools whisk it with the other ingredients, flour, baking soda and eggs until combined.

pour the batter into a buttered muffin tin and bake for about 20 minutes in an oven preheated at 165°C. i baked the cupcakes in cupcake liners that i made from baking paper, like here, and sprayed them with oil.

pipe whipped cream and top of the cupcakes.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Чорба од јогурт / Yogurt soup / Yayla Çorbası
next post: Пита од просо со спанаќ

Leave a Reply