scroll down for the recipe in english

јас обично не правам вакви комплицирани торти. најмногу ги сакам рецептите кајшто сите состојки се матат одаднаш и се ставаат да се печат. ама кога ја видов оваа торта, ми се виде како предизвик да ја направам. убаво е објаснето како да се направи, и не е претерано комплицирано, ама сепак треба вештина. следниот пат ќе знам на кои работи да обрнам внимание за срцето да излезе посрцесто.

за белото тесто:
2 3/4 шоља сенаменско брашно
1/2 кесиче прашок за пециво
1 лажиче сода бикарбона
1 маргарин, на собна температура (во рецептот е путер, ама мислам дека замената со маргарин не го менува вкусот)
1 1/2 шоља шеќер
4 јајца
1 шоља млеко
1 кесичка ванилин шеќер

изматете ги прво маргаринот и шеќерот со миксер. додадете ги јајцата, па потоа сувите состојки (брашното, прашокот за пециво, содата и ванилиниот шеќер) на 2 пати, наизменично со млекото. јас ова го печев на два пати во округло тавче со пречник од 22 cm, околу 30 минути на 180°C. оставете ги двата слоја тесто да се оладат, а потоа израмнете ги (нешто што јас не го направив баш).

за црвеното тесто:
3 1/3 шоља сенаменско брашно
3/4 маргарин, на собна температура
2 шољи шеќер
3 јајца
1 кесичка црвена боја за храна
1 лажица какао
1 кесичка ванилин шеќер
1 шоља павлака
1/2 шоља јогурт
1 1/2 лажиче сода бикарбона
1 1/2 лажиче јаболков оцет

изматете ги маргаринот и шеќерот, па додадете ги јајцата. измешајте ги црвената боја, какаото и ванилата, па додајте ги во смесата. потоа додавајте го брашното на 2-3 пати, наизменично со павлаката и јогуртот. измешајте го содата и оцетот и додајте ги на смесата. ова тесто не е важно во какво тавче ќе го печете. јас го печев во тавче со пречник од 28 cm, околу 35 минути на 180°C. само излезе премногу тесто, можете да направите само пола доза. за срцето внатре и срцето врз тортата јас издробив 1/3 од испеченото црвено тесто и го измешав со 3 лажици од филот.

за филот:
1/2 путер, на собна температура
1 шоља шеќер во прав
300 gr кремсир (како дукатела)
250 ml слатка павлака

изматете ги путерот и шеќерот, додајте го кремсирот, па после и слатката павлака, која прво сте ја изматиле сама.

како да ја склопите тортата:
овде ќе најдете добри слики од процедурата.
во тестото кое ќе биде долу издлабете конус во средината. во горното тесто исто издлабете конус во средината, со ист пречник како на долното тесто, со тоа што треба да оставите помал конус во средината.

во вдлабнатината натапкајте од црвеното тесто помешано со фил. веројатно не треба многу да се притиска, јас изгледа претерав. намачкајте го долното тесто со фил, ама само белиот дел, превртете го горното тесто и ставете го врз долното и премачкајте ја целата торта со филот.

исечете срце од мрсна или обична хартија. ставете го шаблонот врз тортата, пополнете го со црвени мрвици, па полека тргнете ја хартијата.

оставете ја тортата барем половина час во фрижидер пред да ја сечете.

i usually don’t make cakes like this, i like one bowl recipes, where you put everything in a bowl at once, mix and bake. but when i saw this cake, i thought i’d like to make it. it’s not very complicated but it does require some skills. so the next time i’ll know how to make the heart look more heartly.

for the white cake:
2 3/4 cups all-purpose flour
1 1/2 teaspoon baking powder
1 teaspoon baking soda
1 cup margarine, softened
1 1/5 cups sugar
4 eggs
1 cup milk
1 sachet vanilla sugar

in a large bowl, on the medium speed of an electric mixer, cream the margarine until smooth. add the sugar gradually and beat until fluffy. add the eggs, beating well. add the dry ingredients in 3 parts, alternating with the milk. carefully spoon the batter into cake pan. bake for 25 to 30 minutes at 180°C, or until a cake tester inserted into the center of the cake comes out clean. i baked the dough in two 22cm round pans.

for the red cake:
3 1/3 cups all-purpose flour
3/4 cup margarine, softened
2 cups sugar
3 eggs
1 sachet red food coloring
1 tablespoons cocoa
1 sachet vanilla sugar
1 cup sour cream
1/2 cup yoghurt
1 1/2 teaspoons apple cider vinegar
1 1/2 teaspoons baking soda

in a large bowl, on the medium speed of an electric mixer, cream the margarine and sugar until very light and fluffy. add the eggs, beating well.
in a small bowl, whisk together the red food coloring, cocoa, and vanilla. add to the batter and beat well. add the sour cream and the yoghurt to the batter in three parts, alternating with the flour.
in a small bowl, stir together the cider vinegar and baking soda. add to the batter and mix well. bake for 35 minutes at 180°C in whatever shape and size pan you want. i baked it in a 28 cm pan and i used just 1/3 of this cake, crumbled and mixed with 3 tablespoons of the frosting.

frosting:
1/2 cup butter, softened
1 cup confectioners’ sugar
300 gr cream cheese
250 ml double cream, whisked

place the butter in a large mixing bowl. add the sugar and then the cream cheese and cream. beat until smooth and creamy.

to assemble the cake:
carve out a cone shape in the cakes, but leave a smaller cone in one of them (the upper one). fill in the cakes with the red cake. add some frosting the edge of the bottom cake. take the upper cake and flip it over. then place it on the bottom cake. add some more frosting and do a rough crumb coat over the whole cake. for the crumb heart on the top: cut a heart shape out of wax paper, place the stencil on top of the cake, fill it with red cake crumbs and carefully lift the paper.
put the cake in the fridge at least half an hour before you cut it.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Колачи со путер од кикирики / Peanut butter cookies
next post: Нашето ново видео / Our new video

Leave a Reply