за горниот слој тесто:
1 и пол шоља брашно
3/4 шоља кафеав шеќер
3/4 шоља (170 гр) ладен путер

за тортата:
6 лимони, од кои 1 е за глазурата, а од 5 се ренда кората и се сечат на многу тенки кругови
2 шољи брашно
1 лажиче прашок за пециво
1 лажиче сода бикарбона
1/2 шоља (115 гр) путер на собна температура
1 шоља шеќер
2 јајца
1 ванилин шеќер
1 павлака

за глазура:
1 шоља шеќер во прав, измешан со
3-4 лажици сок од оној лимон

прво се прави горниот слој. се мешаат состојките со вилушка, па со рака да се добијат зрнца и топчиња. мене можда повеќе зрнца ми излегоа од топчиња, ама добро. тоа се остава во фрижидер и таму може да стои и 3 дена.
исечените клугчиња лимон се варат 1 min, се цедат и се редат на хартија за печење.
брашното, прашокот за пециво, содабикарбоната, путерот, шеќерот, кората од лимоните, јајцата, ванилата и павлаката се мешаат со миксер.
пола од тестото се сипува во округло тавче со пречник од 22 cm, па се редат пола од лимоните, па останатото тесто, па останатите лимони, па оној дел што го стаивме у фрижидер.
се пече на 185°C околу 55 min.
кога ќе се олади, се прави глазурата, се истура врз колачето, за неколку минути се стврднува и може да се јаде.

Print Friendly, PDF & Email

next post: Јајца на око со сланина, компири, пиперки и кромид

Leave a Reply