Lemon kefir streusel cake | SItno seckano

не знам зошто имам некое убедување дека не сакам слатки со лимон. овие тартчиња со сок од цитрусни овошја ми се баш вкусни, а и колачов. неколку пати го направив и многу ми се допаѓа колку е мек, сочен и лимонест.

Lemon kefir streusel cake | SItno seckano

scroll down for the recipe in english

за горниот слој:
55g путер
¾ шоља брашно
⅓ шоља шеќер
1 лажица свежо исцеден сок од лимон
рендана кора од лимон

за тестото:
2 шољи брашно
2 лажички прашок за пециво

¾ шоља шеќер

1 ½ лажица домашен ванилин шеќер (или 1 кесичка купечки)

1 јајце
½ шоља масло
½ шоља кефир (или јогурт)

рендана кора од лимон
¼ шоља свежо исцеден сок од лимон (заедно со пулпата)
шеќер во прав за посипување (по желба)

за горниот издробен слој, стопете го путерот во мал сад, додајте ги другите состојки и промешајте сé убаво со вилушка.

изматете ги со миксер состојките за тестото (освен шеќерот во прав), додека убаво не се соединат. истурете го тестото во округло тавче со пречник од околу 22 cm, премачкано со путер и врз него, со прсти, издробете ја мешавината со путер.

ставете го колачот да се пече во рерна загреана на 165°C околу 30 – 40 минути. доколку површината се испече пред да е испечена и средината, покријте го колачот лабаво со фолија или хартија за печење.

оставете го да се олади пред да го исечете. ако сакате, посипете го со шеќер во прав кога ќе биде веќе оладен, но според мене, не му треба. со шеќерот во прав станува преблаг.

* за брашното: го правев колачов и со бело брашно тип 500, и со мешавина од тип 400 и интегрално, секако е добар.

рецептот се базира на овој.

Lemon kefir streusel cake | Sitno seckano

i am convinced that i don’t like lemony sweets, but whenever i make something with lemons i remind myself that it’s not true. i really like these citrus juice tarts. and this lemon cake, too. i made the cake a few times and every time was amazed how soft, moist and lemony it is.

for the streusel:
55g butter
¾ cup flour
⅓ cup sugar
1 tablespoon freshly squeezed lemon juice
grated lemon zest

for the cake:
2 cups all-purpose flour
2 teaspoons baking powder

¾ cup sugar

1 ½ tablespoons homemade vanilla sugar (or a sachet of store-bought vanilla sugar – 10 g)

1 egg
½ cup sunflower oil
½ cup kefir (or yogurt)

grated lemon zest
¼ cup freshly squeezed lemon juice
confectioners sugar for dusting (optional)

to make the streusel, melt the butter in a bowl, add the flour, sugar, lemon juice and zest and mix with a fork.

whisk the cake ingredients with an electric mixer until well incorporated. pour the batter in a buttered pan, around 22 cm in diameter and crumble the streusel over the surface.

bake the cake in an oven preheated at 165°C around 30 – 40 minutes. cover loosely with foil or parchment paper if the top starts to brown before it is done.

leave the cake to cool before dusting with powdered sugar and serving. but i like it better without the powdered sugar.

recipe adapted from here.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Супа од сладок компир / Sweet potato soup
next post: Панакота со кафе / Coffee panna cotta

Leave a Reply