пред нова година направивме марокански лимони со сол, една од тајните состојки на мароканските јадења. отстојаа три недели и дојде време да ги пробаме. прво јадење во кое ги пробавме лимоните е ова мароканско пилешко според рецепт од книгичката step-by-step moroccan cooking и јас сум воодушевена од вкусот кој го додаваат лимоните во оваа мирисна и вкусна манџа. ја имам правено и без лимони, ама со лимониве е нешто друго.

scroll down for the recipe in english

2 лажички црвен пипер
1 лажичка мелен кумин
1 лажичка мелен ѓумбир
1 лажичка мелен турмерик
1/2 лажичка мелен цимет
1/4 лажичка мелен бибер

1 лажица маслиново масло

1 кокошка, исечена на парчиња (наместо цела кокошка, јас ставив само две бели меса и два копана, бидејќи готвев за двајца, а и тие парчиња од кокошката ни се највкусни; еднаш ја правев манџава со копани и докопани, ама докопаните пуштаат многу мрсно во манџата)

1 голем кромид, исецкан не многу ситно
3 чешниња лукче, истолчени
кора од еден солен лимон, исечена на тенки ленти (јас во манџата ставив и пола од месото од лимонот, смачкано, а другата половина во салата од рендано цвекло, морков и трупка)
1 шоља зелени маслинки без семка, околу 150 gr
1 шоља вода

измешајте ги зачините и извалкајте ги парчињата пилешко во нив. може да го оставите месото да се маринира вака околу саат или два, а може и веднаш да го ставите да се пржи во маслиновото масло, додека не се зарумени од сите страни, ама не целосно да е зготвено.
додадете го кромидот и пржете го неколку минути, со мешање, па додадете ги останатите состојки, лукчето, кората и средината од лимонот, маслинките и водата. покријте го тенџерето и гответе ја манџата на тивко околу 30-40 минути, или додека месото сосема не омекне и течноста малку не се згусне.
послужете ја манџава со ориз или кус-кус.

some time before the new year we made moroccan preserved lemons, one of the secret ingredients in the moroccan cooking. we left them for 3 weeks and the time came to try them. the first thing we did with them is this moroccan chicken adapted from the little book “step-by-step moroccan cooking” and i’m delighted of the flavour the lemons add to this fragrant and delicious dish. i’ve made this dish without the lemons, and it just isn’t the same.

2 teaspoons paprika
1 teaspoon ground cumin
1 teaspoon ground ginger
1 teaspoon tumeric
1/2 teaspoon cinnamon
1/4 teaspoon freshly ground pepper

1 tablespoon olive oil

1 chicken, cut into 8 pieces (instead of whole chicken i put 2 chicken legs and 2 chicken breasts, since i was cooking for 2 and we like these parts the most. once i put chicken thighs in this stew but they release too much grease)

1 big onion, chopped
3 cloves garlic, minced
the peel from 1 preserved lemon, cut into thin strips (i added half of the lemon pulp, smashed, and the other half i added in a salad made from grated fresh beets, carrots and turnips)
1 cup green olives, pitted, around 150 gr
1 cup water

mix the spices and cover the chicken pieces with them. you can let them marinate like this for an hour or two, or you can skip the marinating and cook the chicken pieces with the spices in the olive oil until well browned, but not cooked through.
add the onion and cook over low heat for 5 minutes, stirring. add the garlic, lemon peel and pulp, olives and water. simmer, covered for 30-40 minutes until the meat is quite tender and the liquid has redused.
serve with rice or cous-cous.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Крем од мандарини / Tangerine curd
next post: Печен помфрит од сладок компир / Baked sweet potato fries

3 Comments

  1. Jasmina

    fenomenalen e receptot… kombinacijata na zacini e dobitna 😉

  2. Joy

    This is cool!

  3. Катерина

    Браво за рецептот! Ние сме големи љубители на мароканската кујна, а рецептот не воодушеви. Го комбиниравме со кускус.

Leave a Reply