1 3/4 шоља шеќер (бел и кафеав)
125 gr путер или маргарин
2 јајца
1 прашок за пециво или 1 лажичка сода бикарбона
1 лажица цимет
1 кесичка ванилин шеќер
2 шољи брашно
240 g овесни снегулки
150 g суво грозје
90 g сецкани ореви
2 јаболки исечени на коцкички

јас напраив мала измена на рецептот кој обично го правам па ставив
4 лажици мелени ораси, наместо сецкани
сецкани суви кајсии наместо суво грозје
и додадов 1 шоља чоколаден корнфлејкс, бидејќи се испостави дека не е вкусен ставен во млеко, па му наоѓам други примени

измешајте ги сите состојки со две вилушки, додавајќи ги една по една (или две по две, како ви е позгодно), а потоа со мокри раце правете ќуфтиња и редете ги во плех врз хартија за печење, или со лажица зимајте од смесата и ставајте врз хартијата, и печете ги колачите на 180°C околу 20 минути.

1 3/4 cups sugar (white and brown)
125 gr butter or margarine
2 eggs
1 sachet baking powder or 1 teaspoon baking soda
1 tablespoon cinnamon
1 sachet vanilla sugar
2 cups flour
240 g oatflakes
150 g sultanas
90 g chopped walnuts
2 apples, cubed

i made a change in the ingredients that i usually use:
4 tablespoons grated walnuts, instead of chopped
chopped dried apricots insted of sultanas

and i added 1 cup chocolate cornflakes because we don’t like them with milk, so i try to use them in cookies
mix all the ingredients with two forks, adding one by one (or two by two), then form patties with wet hands or with a spoon and put them on a cookie sheet covered with baking paper. bake at 180°C for 20 minutes.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Качамак и кељ …. Polenta with Kale
next post: Mexican street salad ….. Мексиканска салата

Leave a Reply