Peach red currant cake | Sitno seckano

често во лето го правам ова колаче со праски. едноставно е, а вкусно. овој пат решив да ставам и рибизли кои ги имав во замрзнувачот, мислејќи дека ќе изгледаат убаво кога ќе се испечат на површината. рибизлите пропаднаа во тестото, ама сепак, колачето е интересно со праски и со рибизли. пробајте го на двата начина, со и без рибизли, или со некое друго летно овошје.

Peach red currant cake | Sitno seckano

½ шоља масло (или омекнат путер)

1 шоља шеќер

3 јајца

⅔ шоља кефир или јогурт

1 шоља интегрално грахам брашно

1 шоља сенаменско брашно

1 кесичка прашок за пециво

4 – 6 праски, излупени и исечени на кришки

1 лажиче цимет + 1 лажица кафеав шеќер

ставете ги во вангла маслото, шеќерот, јајцата, кефирот, брашната и прашокот за пециво и изматете ги. ставете половина од смесата во тавче со димензии отприлика 30 х 18 cm, премачкано со путер. наредете кришки праски без да се преклопуваат, истурете ја другата половина од смесата врн нив, и повторно наредете кришки праски. посипете ги со мешавина од цимет и кафеав шеќер и ставете го колачето да се пече во рерна загреана на 175°C, околу 30 – 35 минути.

Peach red currant cake | Sitno seckano

i often make this cake with juicy peaches in summer. it’s a simple cake, moist and delicious. this time i decided to add frozen red currants, thinking they would look good on the surface of the baked cake. they sank, but the cake is still delicious. try it either way, with or without red currants, or add some other summer fruit.

½ cup oil (or melted butter)

1 cup sugar

3 eggs

⅔ cup kefir or yogurt

1 cup whole wheat flour

1 cup all-purpose flour

1 sachet baking powder (15 g)

4 – 6 peaches, peeled and sliced

1 teaspoon cinnamon + 1 tablespoon brown sugar

combine oil, sugar, eggs, kefir, flours and baking powder and mix well. pour half of the batter in a buttered 30 х 18 cm pan. arrange peach slices without overlapping, pour the remaining batter and arrange peach slices again. sprinkle with cinnamon-brown sugar mixture and bake in an oven preheated at 175°C, for 30 – 35 minutes.

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Крекери од семки / Seed crackers
next post: Лепињи со печени зеленчуци / Pita bread with roasted vegetables

Trackbacks for this post

  1. Колач со цреши и сладолед од лимон / Cherry cake and lemon ice cream - Sitno Seckano

Leave a Reply