1 kg моркови, на кругчиња
1 кромид, ситно исецкан
сол
вегета

испржете го кромидот на кратко во загреан зејтин, додадете ги морковите, сол, вегета и една чаша вода (може и течност од супа). покријте ги со капак и оставете ги на тивко околу 30 минути. ако треба може да се додаде уште вода.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Пандишпан со овошје и пудинг
next post: Пилешки стек на тостер

Leave a Reply