за четворица:
4 копани со докопани
маслиново масло
сол и бибер

за полнење:
2 лажици маскарпоне или крем сир
1 лажица павлака
1 лажиче омекнат путер
2-3 лажици свежи ситно сецкани тревки (нане, магдонос, босилек, рузмарин…)
рендана кора од 1 лимон

измешајте ги сите состојки за полнење. на докопаните полека одвојте им ја кожата ама не целосно. гледајте да се држи на краевите. ставете по 1/4 од полнењето под кожата на секој докопан и распоредете го со лажиче или со прсти врз целото месо и што повеќе накај копанот.
намачкајте едно тавче со маслиново масло. намачкајте ги и копаните со маслиново масло и посипете ги со сол и бибер и не е лошо да им ја прикачите кожата со чачкалица, за да не истече полнењето.
ставете ги да се печат на 200°C околу 30-40 минути, а додека се печат, еднаш или два пати полијте ги со течноста од тавчето.
многу се вкусни и со крем сир и со маскарпоне, и со разни комбинации од тревки.

for 4:
4 chicken legs
olive oil
salt and pepper

the filling:
2 tablespoons mascarpone or cream cheese
1 tablespoon sour cream
1 teaspoon butter, at room temperature
2-3 tablespoons fresh herbs, finely chopped (mint, parsley, basil, rosemary…)
grated peel of 1 lemon

mix all the ingredients for the filling. gently loosen the chicken skin to create a pocket, try also to loosen the skin of the drumstick. using a small spoon or your fingers push a 1/4 of the herb mixture into the pocket, even it out, fold the skin back in place and secure with a toothpick. drizzle with olive oil over the chicken and sprinkle with salt and pepper.
place in an oiled roasting tin and roast on 200°C for 30-40 minutes.baste once or twice during cooking.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Идеи за новогодишно готвење / New year’s eve cooking
next post: Баклава со афион / Poppy seed baklava

Leave a Reply