Aко постите или сте на диета, еве еден совршен рецепт за вас. Колачево се прави за 5 минути, а во него нема ни јајца, ни чоколадо, ни путер ни зејтин. Многу е вкусно и за чудо, не е воопшто суво. Од она што го прочитав, тајната е во хемиската реакција помеѓу сода бикарбоната и оцетот. Филот има вкус на путер и стопено чоколадо. Пробајте го, мислам дека ќе се изненадите. Рецептот е адаптиран од тука.
п.с. најдете чаша од 250 мл., и користете ја за да ги мерите состојките од рецептот.
за тестото
1 1/2 чаша брашно
1 чаша шеќер (јас употребив кафеав шеќер)
пола чаша какао
2 мали лажичиња цимет
1/4 мало лажиче сол
1 мало лажиче сода бикарбона
1 лажица балсамик оцет
1 ванилин шеќер
1 и пол чаша ладна вода
за филот
2/3 чаша какао
2/3 чаша шеќер во прав
пола чаша ладна вода (почнете со помалку вода и додајте ја целата количина од пола чаша ако е потребно)

Измешајте ги сите суви состојки во голема посуда, додајте го оцетот и водата и измешајте го тестото со обична лажица, ама не го мешајте премногу. Во ред е ако има неколку неизмешани грутки.
Печете го колачот во загрена рерна на 180 Ц степени. Јас моето тавче го подмачкав со масло, но ако постите покријте го тавчето со хартија за печење, и печете го околу 40 – 45 минути.
Во меѓувреме, измешајте ги состојките за филот. Кога колачето ќе биде сосема оладено, намачкајте го со еден слој фил. Уживајте !

If you are fasting for lent or on a diet, you will be surprised by this incredible recipe. The cake comes together in minutes and it tastes amazing even though there is not butter, oil, chocolate or eggs in it. The frosting on top tastes like melted chocolate. You have to try it to believe it. I adapted the recipe from here.
the cake
1 1/2 cups flour
1 cup sugar
1/2 cup cocoa
2 tsp. cinnamon
1 tsp. baking soda
1/4 tsp. salt
1 tbsp. balsamic vinegar
1 tbsp. vanilla extract
1 1/2 cup cold water
for the frosting / glaze
2/3 cup cocoa
2/3 cup powder sugar
1/2 cup cold water (start with less than this and add more if needed)
Mix all the dry ingredients in a large bowl, then add the balsamic vinegar and water. Mix with a spoon, but don’t over mix it. It’s ok if there are few lumps.
In a greased pan or covered with baking paper, bake the cake in a preheated oven (350 F / 180 C degrees) for abour 40 – 45 minutes. Cool completely.
Mix all the ingredients for the glaze and frost the cake with it after it has cooled. Enjoy !
Print Friendly, PDF & Email
previous post: Пита со јаболки / Apple pie
next post: Тосканска супа со грав / Tuscan bean soup

2 Comments

  1. marina

    Колку е добро ова колаче! Лесно за готвење а богами и лесно за јадење.:)фала ви!

  2. Фала, Марина, мило ни е дека ти се допаѓа.

Leave a Reply