All posts in “видео рецепти / video recipes”

Макаронс / Macarons

овие слатки мали лапни-голтни колачиња важат за тешки за правење. и точно е, може да не излезат мазни и подигнати, ама тоа не е причина да не пробате да ги направите. а и да распукаат по површината, секако ќе бидат вкусни.

Continue Reading…

Ориз со зеленчук на пареа / Rice with steamed vegetables

знам дека ги цените брзите рецепти, а денешниов е еден таков: ориз и зеленчуци на пареа. одлучив да ги зачинам само со сол и црн бибер за да може да дојде до израз вистинскиот, чист вкус на зеленчукот, кој вака зготвен е ем омекнат ем крцкав.

Continue Reading…

Праски / Peaches

одамна имам мерак да ги направам овие колачи. ги имав пробано само еднаш како мала, негде на гости и бев воодушевена од вештината на домаќинката да направи колачи кои изгледаат исто како праски. неодамна почнав да налетувам на рецепти за праски и еве, конечно, ги направив.

Continue Reading…

Колаче со свежи брусници / Fresh cranberry cake

не знам дали негде во скопје можат да се најдат свежи брусници. јас ова колаче го направив кога бевме на гости кај маја и џипу во холандија, ама мислам дека ќе биде исто толку убаво и со вишни… или сливи. само ставете помалку шеќер ако се благи.

Continue Reading…

Колачи со еспресо / Espresso cookies

секогаш е добро да се грицне некое колаче со кафето, а ако колачите имаат вкус на кафе – уште подобро, па уште и со парченца чоколадо… откако ја добивме машината за кафе dolce gusto, се “навлековме” на еспресо.

Continue Reading…

Новогодишни подароци (2 дел) / Christmas gifts (Part 2)

има уште два-три дена до нова година, доволно за подготовка на последните подароци, како што се овие два слатки подарока. брзо и лесно се прават, а уште побрзо се грицкаат.

Новогодишни подароци (1 дел) / Christmas gifts (Part 1)

 како лани, така и оваа година смисливме некои работи кои можете да ги зготвите дома и да ги подарите некому за нова година.

Кнедли со јаболка / Apple dumplings

не знам дали сум ви кажала дека многу сакам колачи одтестополнетосоовошје. затоа кога ќе видам некој таков рецепт добивам желба да го пробам.

Continue Reading…

Пилешка пита во грне / Chicken pot pie

ова јадење се вика пита во грне, иако воопшто не личи на пита. овде филот е направен од парчиња убаво сварено пилешко месо, печурки, сланинка и разни зеленчуци во вкусен густ сос, а тестото е како капак на сето тоа. сепак, мора да се согласите дека воопшто не е важно дали е тестото под или над филот, важно е дека ова јадење е многу вкусно.

Continue Reading…

Баклава со афион / Poppy seed baklava

scroll down for the recipe in english

еве го рецептот за баклавата со афион. многу лесно се прави и многу е вкусна и лесна за јадење.

ви требаат:
500 g тенки кори

фил: 3 јајца изматете со 2 чаши шеќер (чаша од 200 ml). додадете 1 чаша кисело млеко, 1 прашок за пециво, 1 чаша зејтин, 2 кесички ванилин шеќер, 250 gr несомелен афион.

шербет: 3 чаши шеќер и 2 1/2 чаши вода ставете да вријат 7 минути.

плех голем колку корите (или малку помал, мојот е 22 х 33 cm) намачкајте со зејтин, ставете две кори попрскани со зејтин, а потоа секоја следна кора посипете ја со 3 – 3 1/2 лажици фил. последните две кори повторно попрскајте ги со зејтин. ако се корите поголеми од тавчето, исечете ги колку дното на тавчето, а остатоците употребете ги во редењето.

исечете ја баклавата на коцки и печете ја на 200°C околу 40 минути. кога ќе се олади, прелијте ја со средно топол шербет и почекајте да го упие пред да ја послужите.

here is the recipe for the poppy seed baklava. easy to make and easy to eat.

you’ll need:
500 g filo pastry

filling: beat 3 eggs with 2 cups sugar (i used a 200 ml cup). add 1 cup yogurt, 1 sachet baking powder, 1 cup sunflower oil, 2 sachets vanilla sugar, 250 gr poppy seeds.

syrup: boil 3 cups sugar with 2 1/2 water for 7 minutes.

oil a pan as big as the filo sheets (or a little smaller, mine was 22 х 33 cm), put two sheets sprinkled with oil, then pour 3 – 3 1/2 tablespoons of the filling on every next sheet. the last two sheets sprinkled with oil again. if the sheets are bigger than the pan, cut them in the right size and use the left pieces in the layering.

cut the baklava in cubes and bake at 200°C around 40 minutes. when cold, pour the warm syrup and leave to absorb before serving.