секогаш е добро да се грицне некое колаче со кафето, а ако колачите имаат вкус на кафе – уште подобро, па уште и со парченца чоколадо… откако ја добивме машината за кафе dolce gusto, се “навлековме” на еспресо.

scroll down for the recipe in english

рецептот е од овде.

1 шољичка кратко еспресо (или 1 лажица еспресо во прав растворена во 2 лажици топла вода)

220 – 230 gr  путер, на собна температура

⅔ шоља шеќер во прав

1 кесичка ванилин шеќер

2 шољи брашно

100 gr темно чоколадо, исецкано на коцки

изматете ги со миксер путерот и шеќерот во прав, додека не добиете мазна смеса. додадете ги ванилиниот шеќер и еспресото, а потоа и брашното со мешање на најмалата брзина, кратко, додека не се измеша целото брашно, не повеќе. додадете го исецканото чоколадо и измешајте со лажица.

ставете го тестото помеѓу 2 парчиња проѕирна фолија, исукајте го на дебелина од околу 6 mm и оставете го во фрижидер најмалку 2 часа (или повеќе, до 2 дена).

пред да ги печете колачите, вклучете ја рерната на 165°C. отстранете ја проѕирната фолија и исечете го тестото на квадрати од отприлика 3½ – 4 cm. наредете ги колачите во најголемото тавче од рерната врз хартија за печење. ако имате две тавчиња, може да ги печете двете одеднаш, само изротирајте им ги местата на пола печење.

боцнете го секое колаче два пати со вилушка и печете ги 18-20 минути. не ги оставајте многу да се заруменат (како овие моите). излегуваат околу 40-43 колачиња.

it’s allways a good thing to have cookies with your coffee, even better if the cookies are coffee flavored, and with chocolate chips…

recipe from here.

1 cup short espresso (or 1 tablespoon instant espresso powder dissolved in 2 tablespoons warm water)

2 sticks butter, at room temperature

⅔ cup confectioners’ sugar

1 sachet vanilla sugar

2 cups all-purpose flour

100 gr bittersweet chocolate, finely chopped

 

beat the butter and confectioners’ sugar together, with a mixer on medium speed for about 3 minutes, until the mixture is very smooth. beat in the vanilla and espresso, then reduce the mixer speed to low and add the flour, mixing only until it disappears into the dough. don’t work the dough much once the flour is incorporated. fold in the chopped chocolate with a sturdy rubber spatula.

put the soft, sticky dough between two pieces of transparent foil, roll it to about 6 mm thickness and refrigerate for at least 2 hours, or for up to 2 days.

turn the oven on 165°C. cut the dough into 3½ – 4 cm squares. transfer the squares to baking sheet lined with parchment paper and carefully prick each one twice with a fork. you can bake two sheets of cookies at once, rotating the sheets from top to bottom and front to back at the midway point.

bake for 18 to 20 minutes. the cookies shouldn’t take on much color (like mine did). yealds 40 – 43 cookies.

 

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Домашен кечап / Homemade ketchup
next post: Лепче со џем од суви домати / Bread with sun-dried tomato jam

10 Comments

 1. Sandra

  Super izgleda receptot, bi sakala da go probam no sakam da prasam dali se koristi cel puter od 100gr bidejki ne ste napisale merka.
  Pozdrav i prodolzede so dobrata rabota, se izgleda prevkusno!

 2. добра забелешка, сандра. ја додадов мерката во рецептот.

 3. Овие мора да ги пробам! Ќе ги направам за Именденот!! 😀

 4. Кате, обавезно да ги пробаш.

 5. Nikola

  Zdravo!Kolkava e goleminata na casite ili kolku grama brasno bi bilo toa ako go izmerime.Vi blagodaram na odgovorot.

 6. здраво Никола, ние користиме шоља од 250ml, а во неа собира 150gr брашно. за овој рецепт ти требаат 300gr брашно.

 7. Сандра

  Фала за рецептот, супер ми се најде за честење колеги! 🙂 Јас искористив инстант арабика од нескафе наместо еспресо и ставив темно чоколадо од 75%, супер испаднаа и сите беа среќни и задоволни 🙂

  Моја забелешка е дека една тура за 20мин малку ја прегорев бидејќи ми изгледаа меки колачите, ама после тоа се стврднуваат како бисквити, така што и 18мин беа доволни, да не ве збуни мекоста како мене 🙂

 8. имаш право, сандра. откако ќе се извадат од рерна, со ладењето се стврднуваат. подобро е да се извадат порано, иако изгледаат меки и како да им треба уште печење.

Trackbacks for this post

 1. Блог избор [Октомври, 2012] | Кригла Пиво
 2. Новогодишни подароци / Christmas gifts | sitnoseckano

Leave a Reply