scroll down for english recipe
 
рецептов ми е од маја:
за тестото:
200 gr бисквити, истолчени (јас изгледа ставив малку повеќе, или сум штедела на путер, па тестото малку се ронеше)
3 лажици кафеав шеќер
1 лажица цимет
5 лажици стопен путер
ова сето измешајте го и притиснете го на дното на тавче со пречник од 28 cm, и испечете го празно околу 6-7 минути во рерна загреана на 170°C.
потоа изматете…

… и сипете го врз тестото. повторно ставете го чизкејкот да се пече на 170°C, 40-60 минути. кога е готово во средината треба да е полуцврсто. почекајте малку да се олади па ставете го во фрижидер да отстои неколку саати пред да загњурите со лажичката во него. се јаде со слатко или со свежо овошје (или и со двете, како нас, слатко од капини кое го правеше баба ми, и свежи, добро, замрзнати, па одмрзнати капини).

for the crust:
200 gr graham cracker crums
3 tbs brown sugar
1 tbs cinnamon
5 tbs melted butter
mix everything, press on the bottom of 28 cm pan and blind bake for 6-7 minutes on 170°C.
then mix…
                        
… and pour over the crust. bake at 170°C, 40-60 minutes. it should be half firm when done. leave to cool slightly and then let stand in the fridge before eating. it’s delicius with fresh fruit or fruit preserves.
Print Friendly, PDF & Email
previous post: Ситно сецкано во Време
next post: Chickpea & chorizo stew – Манџа со наут и чоризо

7 Comments

  1. Магда

    Вчера го направив ова ама дното комплетно ми се залепи после печењето па морав да го стругам кога сечев 🙁 Мислиш дека го препеков?

  2. не знам, магда, можеби било препечено. јас го правам чизкејкот во метално тавче кое не го ни подмачкувам. пробај другпат да го подмачкаш тавчето со путер и пократко да го печеш чизкејкот. се надевам дека барем беше вкусно.

  3. igi

    kolku vreme go pecete i na koja temperatura

  4. иги, прво тестото се пече празно околу 6-7 минути во рерна загреана на 170°C. а, потоа со филот 40-60 минути, исто на 170°C.

Trackbacks for this post

  1. Тирамису ..... Tiramisu | sitnoseckano

Leave a Reply