мислам дека нема многу што да се објаснува тука, меки ровки мафини полнети со цреши и посипани со шеќер и ореви. син ми мартин изјави дека овие се неговите втори омилени мафини (први се брауни мафините).

cherry muffins-58

scroll down for the recipe in english

рецептот е од овде, само јас употребив помалку шеќер и ореви наместо бадеми. и не знам како, ама ми излегоа 13 мафини.

cherry muffins-48

за филот од цреши:

2 шољи цреши, исчистени од семки

1 лажица шеќер (јас ставив нерафиниран жолт шеќер од шеќерна трска)

½ пола лажиче цимет

1 лажица нишесте

1 лажица ладна вода

ставете ги црешите, шеќерот и циметот во тенџерче и гответе ги неколку минути на средно, додека црешите не пуштат сок. помешајте ги нишестето и водата и додајте ги кај црешите. гответе го филот уште минута-две додека не се згусне малку, па тргнете го на страна да се олади додека го правите тестото. филот може да се направи и еден ден однапред и да се чува во фрижидер.

cherry muffins-53

за тестото:

1 ½ шољи брашно

¾ шоља шеќер

1 кесичка ванилин шеќер

2 лажички прашок за пециво

⅓ шоља сончогледово масло

1 јајце

⅓ шоља млеко

½ шоља кисела павлака

помешајте ги брашното, шеќерот, ванилиниот шеќер и прашокот за пециво. додајте ги маслото, јајцето, млекото и павлаката и изматете сé.

cherry muffins-64

за посипување:

⅓ шоља брашно

¼ шоља жолт шеќер

½ лажиче цимет

малку мускатно оревче

2 лажици путер

¼ шоља исецкани ореви

помешајте ги брашното, шеќерот и зачините, па додајте го путер и измешајте го со прсти додека не се добие смеса како ронки.

во тавчето за мафини обложено со хартиени чашки ставете отприлика по 1 лажица од тестото, па филот од цреши, па останатото тесто. посипете ги мафините со трошките и со оревите и ставете ги да се печат во рерна загреана на 200°C околу 20 минути (проверете дали се испечени со чепкалка).

cherry muffins-57

these soft muffins filled with cherries and sprinkled with sugar and walnuts are delicious. my son martin declared them his second favorite muffins (first are the brownie muffins).

the recipe is adapted from here, i used less sugar and walnuts instead of almonds. and i don’t know how, but i had 13 muffins.

for the cherry filling:

2 cups cherries, pitted

1 tablespoon sugar (i used unrefined cane sugar)

½ teaspoon cinnamon

1 tablespoon cornstarch

1 tablespoon cold water

put the cherries, sugar and cinnamon in a small sauce pan and cook on medium heat a few minutes, until the cherries release their juice. stir the cornstarch and water and add it to the cherry mixture. cook until thickened (1-2 minutes). leave aside to cool while you make the batter. the filling can be made a day ahead and refrigerated until ready to bake.

cherry muffins-62

for the dough:

1 ½ cups flour

¾ cup sugar

1 sachet vanilla sugar

2 teaspoons baking powder

⅓ cup sunflower oil

1 egg

⅓ cup milk

½ cup sour cream

stir together the flour, sugar, vanilla sugar and baking powder. add the oil, egg, milk and sour cream and mix until combined.

for the streusel topping:

⅓ cup flour

¼ cup unrefined cane sugar

½ teaspoon cinnamon

pinch of nutmeg

2 tablespoons butter

¼ cup chopped walnuts

mix the flour, sugar, cinnamon and nutmeg. with your fingers mix in the butter until evenly coated.

spoon about 1 tablespoon batter into 12 paper lined muffin cups. put the cherry filling and top with the remaining batter. sprinkle the streusel topping and the walnuts and bake in an oven preheated at 200°C (400ºF) around 20 minutes or until a toothpick inserted in the center comes out clean.

 

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Чоколаден тарт со таан / Chocolate tahini tart
next post: Ладен зелен чај со ѓумбир и лимон / Green tea elixir with ginger and lemon

2 Comments

  1. unique Henderson

    delicious yummy can U make without eggs?

  2. i haven’t tried to make these muffins without eggs, but i suppose you could, just substitute the egg with flax seed meal and water or mashed banana.

Leave a Reply