Chocolate mug cake & peach crumble | Sitno seckano

не знам за вас, ама кај нас дома понекогаш е паника за благо. затоа рецепти за вакви десерти, кои се прават за неколку минути, е добро да се имаат при рака.

ако разгледате по блогот, и другите рецепти за благи работи се воглавно лесни и брзи. јас ретко се нафаќам да правам торти или колачи во многу слоеви, со комплицирани процедури и сложено украсување. ама овие колачи се ненадмашени кога станува збор за брзина и едноставност, можат да се направат според бројот на лицата кои сакаат да јадат, и се од секојдневни состојки кои најверојатно секогаш ги имате. уште и со по некоја топка сладолед, совршенство.

Chocolate mug cake & peach crumble | Sitno seckano

чоколадно колаче во шоља

ова колаче најчесто го правиме пред да седнеме да гледаме филм. ептен е чоколадно, меко. сум пробала разни рецепти за чоколадно колаче во шоља и ниедно не излегува добро како ова.

за 1 шоља

¼ шоља интегрално брашно (мене ми е највкусно со интегрално ‘ржано брашно*)

2 супени лажици шеќер

2 супени лажици какао

¼ чајно лажиче прашок за пециво

2 супени лажици сончогледово масло (обично или ладно цедено)

¼ шоља + 1 супена лажица млеко

коцка темно чоколадо

ставете ги во шоља состојките, по овој редослед. прво сувите, па малку промешајте ги, па потоа и маслото и млекото и тогаш убаво измешајте со вилушка, да не остане некоја сува грутка. во средината ставете коцка темно чоколадо и ставете ја шољата во микробранова на околу минута и пол. внимавајте, и шољата и колачето можат да бидат многу жешки.

за точното време на печење ќе треба малку да експериментирате. зависи од јачината на микробрановата печка, шољата и од тоа колку меко го сакате колачето. во нашата микробранова, на јачина од 800 W, понекогаш е готово за 1:30, некогаш за 1:40. ако ставите две шољи одеднаш ќе им треба повеќе време.

за ова колаче прилично се придржувам до оригиналниот рецепт. количините се таман за да излезе убаво, сочно колаче, ако не се препече. инаку го пробав со кефир наместо млеко и сода бикарбона наместо прашок за пециво, и не, не е добро. премногу нарасна и се прели од чашата. веројатно комбинацијата од кефир и природно какао** е премногу кисела за сода бикарбоната, па колачето нарасна повеќе отколку што треба.

* купувам домашно интегрално ‘ржано брашно, кое има многу интересен вкус и мириса на јаткасти плодови кога се пече лебот што го правам со него.

** барем мислам дека кај нас се продава само природно какао. најчесто не пишува на пакувањето дали е природно или со неутрализирана киселост.

Chocolate mug cake & peach crumble | Sitno seckano

крамбл со праски во шоља

овошен крамбл е секако благо кое многу брзо се прави, особено јас летово ептен го убрзав процесот со тоа што направив огромна количина од крцкавиот дел и го чував во замрзнувач. кога сакав да го направам благото само сецкав овошје директно во тавчето, го посипував со крамбл и го печев. летово јадевме многу добри крамбови. ама еве, уште побрза варијанта и во количина за еден.

за 1 шоља

2 – 3 мали праски (или некое друго овошје)

½ – 1 чајно лажиче шеќер (ако овошјето е благо, може целосно да се изостави)

крамбл

20 g путер, стопен

¼ шоља овесни снегулки

1 супена лажица кафеав шеќер

½ чајно лажиче цимет

наполнете ја шољата скоро до горе со исецкани праски. посипете ги со малку шеќер ако сакате. јас го изоставам шеќерот. промешајте ги состојките за крамблот, ставете ги врз праските и малку притиснете ги. ставете ја шољата во микро на 2 – 3 минути. пак ќе треба да експериментирате за времето. оваа шоља со праски беше готова за 2:45 минути. крамбл со јаболка го готвам подолго, 3 минути. топка сладолед и уживајте.

Chocolate mug cake & peach crumble | Sitno seckano

i don’t know about you, but in my home there are times when we desperately need something sweet and we need it immediately. so recipes for mug cakes made in minutes are always good to have on hand.

if you scroll through the blog you’ll notice that most of the sweet recipes are easy and quick. i rarely make anything with many layers, complicated procedures or elaborate decorations. but these mug cakes are even quicker and can be made with ingredients i believe you already have. add an ice cream scoop, perfect desert.

chocolate mug cake

we make this most often before sitting down to watch a movie. it is very chocolaty, soft and moist. i’ve tried many recipes and none can be compared to this one.

for 1 mug

¼ cup whole flour (i like it best with whole rye flour)

2 tablespoons sugar

2 tablespoons cocoa powder

¼ teaspoon baking powder

2 tablespoons sunflower oil (plain or cold pressed)

¼ cup + 1 tablespoon milk

a square of dark chocolate

in a mug, put the ingredients in the written order. first mix the dry ones, then stir in the oil and milk, until evenly mixed. i use a fork to mix making sure no dry pockets are left. put the piece of chocolate in the middle and microwave for about a minute and a half.

you will have to experiment a little for the exact time. it depends on the microwave, the mug and how soft you like the cake. in our 800 W microwave oven the chocolate mug cake is perfect in 1:30 minutes, but sometimes i put it back for 10 seconds more. if you cook two mugs at the same time, they’ll need more time.

the оriginal recipe for this chocolate mug cake is perfect as is. i tried it with kefir instead of the milk and baking soda in place of the baking powder and no, it was not good. it rose so much, most of it overflowed. i guess the combination of kefir and natural cocoa powder was too acidic for the baking soda.

 

Chocolate mug cake & peach crumble | Sitno seckano

peach crumble in a mug

fruit crumbles are quick to make anyway. i made the process even quicker this summer, by making a huge amount of crumble that i kept in the freezer. i just chopped the fruit directly in the pan, topped it with crumble and baked. we had some really good crumbles this summer. but this crumble in a mug is even quicker and can be made just for one.

for 1 mug

2 – 3 small peaches (or other fruit)

½ – 1 teaspoon sugar (optional)

topping

20 g butter, melted

¼ cup oat flakes

1 tablespoon brown sugar

½ teaspoon cinnamon

fill a mug with chopped peaches almost full. sprinkle with sugar if desired. i usually skip the sugar. mix the topping ingredients, put over the peaches and press a little. microwave for 2 – 3 minutes. again, you’ll have to find the right time. this peach crumble was ready in 2:45 minutes. apple crumbles need a little more, 3 minutes. add some ice cream and enjoy.

Save

Save

Save

Save

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Боранија / Yellow beans stew
next post: ‘Ржана галета со сливи / Rye plum galette

Leave a Reply