Crisp apple tart / Sitno seckano

наидов на интересен рецепт за пита со готови кори, начинот на правење полесен не може да биде, а бидејќи веќе имав полупотрошено пакување кори со хеља во фрижидер, решив веднаш да ја пробам. во мојава верзија има јаболка и помеѓу корите, а мислам дека може да се направи и во солена варијанта.

Crisp apple tart / Sitno seckano

½ шоља ореви, крупно исецкани

⅓ шоља презла

¼ шоља шеќер

1 лажиче мелен цимет

6 кори од хељда (или обични, пченични)

околу 110 g путер

3 јаболка, исечени на тенки кришки или кругови, исчистени од семките

во мал сад помешајте ги оревите, презлата, шеќерот и циметот. стопете го путерот.

обложете големо плитко тавче со хартија за печење и ставете една кора врз него. премачкајте ја со путер, наредете 5 – 6 круга јаболка, посипете ги јаболката и кората рамномерно со мешавината од шеќер и ореви и покријте го сето тоа со нова кора. повторете ги сите слоеви, со редење на јаболката на други места, додека не дојдете до последната кора. до тука треба да ги потрошите оревите со шеќер.

последната кора премачкајте ја со путер, наредете кругови јаболка погусто, премачкајте ги и нив со путер и посипете ги со малку шеќер и цимет. ако путерот се стврдне додека сé уште имате кори за мачкање, повторно стопете го малку.

печете ја питата во рерна загреана на 200°C околу 20 минути, или додека корите не се заруменат. проверувајте често.

Crisp apple tart / Sitno seckano

ние ја јадевме посипана со малку домашен сируп од ѓумбир.

Crisp apple tart / Sitno seckano

i came across this interesting tart or pie made with filo dough, the way the filo sheets are stacked, couldn’t be easier. i already had a half empty packet of buckwheat filo dough in the fridge, so i made it. my version has apple slices between the sheets, too. and i think i’ll make a savory version soon.

Crisp apple tart / Sitno seckano

½ cup walnuts, coarsely chopped

⅓ cup breadcrumbs

¼ cup sugar, plus more for sprinkling

1 teaspoon ground cinnamon, plus more for dusting

6 sheets buckwheat filo dough (or plain)

around 110 g butter

3 apples, thinly sliced, seeds discarded

in a small bowl combine walnuts, breadcrumbs, sugar and cinnamon. melt the butter.

line a baking sheet with parchment and top with 1 filo sheet. brush filo all over with butter, arrange 5 – 6 apple slices, sprinkle walnut mixture evenly over top and cover with new filo sheet. repeat the layers, arranging apple slices differently every time, until you cover with the last filo sheet. by now, you should use up all the walnut mixture.

brush the top sheet with butter, arrange apple slices, closer this time, brush them with butter and sprinkle a little sugar and cinnamon. if the butter hardens while you still need to brush, melt again.

bake in an oven preheated at 200°C, around 20 minutes, or until the filo dough is golden brown. check often, it can burn easily.

Crisp apple tart / Sitno seckano

i served it drizzled with homemade ginger syrup.

 

 

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Мирислив чоколаден куглоф со тиква / Spicy chocolate pumpkin bundt cake
next post: Крушки во црвено вино / Pears in red wine

Leave a Reply