chocolate pumpkin bundt cake | sitno seckano

нашето новогодишно колаче. иако јас го направив со кинеска мешавина од пет зачини (анис, анасон, црн бибер, цимет и ѓумбир), можете да ставите и некои други кои одат добро со тиква: каранфилче, пимент, мускатно оревче, кардамом, ванила…

scroll down for the recipe in english

chocolate pumpkin bundt cake | sitno seckano

3 јајца

250 g шеќер

½ шоља сончогледово масло

265 g брашно (се разбира, измешано сенаменско и интегрално грахам)

1 кесичка прашок за пециво

40 g какао

2 лажици домашен сируп од ѓумбир

2 лажици ушеќерен ѓумбир (од правењето на сирупот)

1 лажичка кинеска мешавина од 5 зачини

250 g пире од печена тиква

50 g темно чоколадо, исецкано на ситни коцки

изматете ги јајцата со шеќерот и маслото. додајте ги брашното, прашокот за пециво, какаото, исушениот ѓумбир, сирупот од ѓумбир и зачините, изматете го тоа, па додајте ја тиквата и повторно изматете сé додека не е рамномерно измешано. парченцата чоколадо вмешајте ги со лажица.

тавчето за куглоф убаво намачкајте го со путер и посипете го со брашно. истурете ја смесата во него и ставете ја да се пече во рерна загреана на 180°C околу 35 – 40 минути. проверете дали е испечено со дрвена чепкалка. оставете го кугловот малку да се олади во тавчето, па превртете го внимателно во чинија за послужување. можете да го послужите прелиен со стопено чоколадо или посипан со шеќер во прав.

рецептот е прилагоден од тука.

chocolate pumpkin bundt cake | sitno seckano

our new year’s eve cake. i made it with chinese 5 spice powder (aniseed, fennel, peppercorn, cinnamon bark and ginger), but you can put other spices that go well with pumpkin: cloves, allspice, nutmeg, cardamom, vanilla…

chocolate pumpkin bundt cake | sitno seckano

3 eggs

250 g sugar

½ cup sunflower oil

265 g flour (of course, i mixed all purpose and whole-wheat graham)

1 sachet baking powder (12 g)

40 g cocoa powder

2 tablespoons homemade ginger syrup

2 tablespoons candied ginger (byproduct from the ginger syrup)

1 teaspoon chinese 5 spice powder

250 g roasted pumpkin puree

50 g dark chocolate, chopped

whip the eggs, sugar and oil. add flour, baking powder, cocoa, candied ginger, ginger syrup and spices, mix then add the pumpkin puree and stir until everything is well incorporated. stir in the chocolate with a spoon.

butter the bundt pan well, and sprinkle with flour. pour the batter and bake in an oven preheated at 180°C for about 35 – 40 minutes or until a skewer inserted comes out clean. leave the cake to cool slightly, then carefully turn out on a serving plate. serve drizzled with melted chocolate or simply dusted with confectioners sugar.

recipe adapted from here.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Брзи новогодишни подароци / Last-minute holliday gifts
next post: Крцкава пита со јаболка / Crispy filo apple pie

Leave a Reply