Kastellet замок.
Kastellet castle.

Огромен хот дог и ручек на клупа на сончев ден. Лепчето ти го даваат од стана. Многу беше вкусно. Уживанција.
A huge hot dog eaten on a bench on a sunny day. The put the bread on the side. It was delicious.

Пекарата на стоковната куќа Illum. Таму одевме секој ден за по нешто слатко.
Illum department store bakery… went there everyday for something sweet.

Mмммм, лиснато тесто со џем од малини, бадеми и прелив од шеќер.
Mmmmm, a rasberry jam danish pastry with almonds and sugar glaze.

Лиснато со цимет.

A cinnamon pastry.

Вечера во нашиот хотел. Лебот во Данска беше феноменален + песто, хумус и тапенад од зелени маслинки. И невидени количини француски и италијански сирења. Никогаш до сега не сум јадела волку многу горгонзола и brie. Ова всушност беше само почеток. Јадевме и супа, свинско со компири и сос и десерт, ама бев премногу зафатена со јадење за да сликам се.
Dinner at the hotel: fantastic Danish bread, green olive tapenade, humus, pesto and lots and lots of french italian cheese. I have never had this much gorgonzola and brie. We also had soup, a pork and potato dish and dessert.

Мастови на брод.
Boat masts.
Прекрасен сок од јагоди и бозел. Имаа милион производи од бозел, дури и алкохолни пијалоци.
Strawberry and elderflower juice. They had so many elderflower products, even elderflower cider.
Еве што купив од Дански маркет и пекара: лепче од разни житарици – многу многу убаво, манчего – шпанско сирење (кое го нема во Холандија па сакав да го пробам), тегла Dulche de Leche – аргентински карамел од млеко – за ова имам големи планови (рецепт ќе следи за неколку недели), тегличка желе од дуњи за јадење со убави сирења и лепче или крекери.
This is what I bought at a Danish grocery store and bakery: a whole wheat bread, manchego cheese which I haven’t seen here in Holland, a jar of argentian Dulch de Leche (I have big plans for this – recipe to follow), and a little jar of quince jelly – I love quince and will enjoy this with a smelly cheese and crackers.
Print Friendly, PDF & Email
previous post: Шетање и јадење во Копенхаген, прв дел …… Edible Copenhgen, Part 1
next post: Колач на пареа / Steamed pudding

Leave a Reply