рецепт земен од тука.
без да се договараме со маја пред две недели и двете сме готвеле кељ. мене ми е прв пат, ама дефинитивно ќе го готвам и другпат. освен што ми беше многу интересен додека го чистев (водата бега од листовите), кељот е и многу вкусен. неколку листови ставив во супа, а неколку ги направив со шпагети.

за двајца:
неколку листови кељ (отприлика пола од целата главица кељ)
маслиново масло
2-3 лукчиња
буковец
1 шоља урда
пола пакетче шпагети

измијте ги листовите кељ еден по еден и отстранете ги дебелите жили. јас ги оставив жилите од повнатрешните листови, вкусни беа. исечете ги на ленти и ставете ги малку да се пропржат на маслиново масло, на тивко, со сол и буковец, додека кељот не омекне малку, десетина минути.
додадете чаша вода, полупокријте го тенџерето, оставете го да се вари околу пола саат и потоа додадете ја урдата и промешајте.
шпагетите сварете ги како и обично и помешајте ги со кељот и урдата и додадете малку од водата во која се вареле ако е сето тоа многу густо.
можете да ги јадете со пармезан. ние немавме, ама и без пармезан беше многу вкусно.

for two:
half a kale
olive oil
2-3 garlic cloves
red pepper flakes
1 cup ricotta
half package of spagetti

wash the kale, remove the tough ribs and cut the leaves into strips. i left the ribs from the inner leaves. they turned out tasty. put the kale, olive oil, salt and red pepper flakes on low heat and fry for 10 minutes. add a cup of water, cover partially and cook half an hour. then add the ricotta and mix.
cook the pasta as usual and add to the kale and ricotta. add samo of the pasta water if needed.
you can eat this with or without parmesan cheese. we didn’t have any, but it was delicious.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Rutabaga salad ….. Зимска салата со репка
next post: Печени лепчиња ……….. Savory bread pudding

Leave a Reply