десетина пилешки копани
1-2 лути пиперки (полута подобро – јас ставив Scotch Bonnet pepper)
3 лажици путер од кикирики
2 лажици зејтин
4 лукчиња
сол и бибер

Копаните прво се варат. Од сите останати состојки се прави смеса во блендер и оладените копани се премачкуваат со неа и се ставаат во фрижидер да се маринираат преку ноќ или неколку саати. Потоа се печат во рерна на многу јако, додека не се заруменат.

Маја

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Пржени тиквици
next post: Кускус со зеленчук

Leave a Reply