еве два начина за приготвување сутлијаш: еден класичен, како што го прави даниел, многу вкусен и кремаст, а другиот се надоврзува на класичниот, но е со малку поразличен вкус, со портокал и лимон, и уште покремаст.
прво класичниот:
1 шоља (колку оние црвените nescafe шољи) ориз
1 l млеко за варење
5-6 лажици шеќер
1 кесичка ванилин шеќер
цимет за посипување
ставете го оризот во големо тенџере со малку вода, колку едвај да го покрие и мешајте со дрвена лажица додека водата не зоврие. потоа сипете го млекото и пола од шеќерот и оставете го сутлијашот да се вари на тивко, со повремено (често) мешање додека оризот не се свари убаво и не го впие целото млеко. негде на пола од варењето ставете го и останатиот шеќер, а при крај ванилиниот шеќер.
потоа истурете го во посебни садови, таканаречени чанчиња, и посипете го со цимет.
другиот сутлијаш се подготвува исто како овој, само што откако ќе се стави млекото, се става и рендана кора од еден портокал и еден лимон и при крајот на варењето, освен ванилин шеќер, му се додава и 1/4 шоља хопла. толку.
here are two ways to prepare rice pudding: the classic way, as daniel makes it, which is very creamy and tasty, and the other way, with orange and lemon flavour, and even cremier.
the classic way:
1 cup rice
1 l milk
5-6 tablespoons sugar
1 sachet vanilla sugar
cinnamon for dusting
put the rice in a big pot and just barely cover with water. stirring continuously with a wooden spoon, bring the water to boil, then add the milk and half the sugar and let simmer on low heat until the rice has absorbed all the milk, stirring occasionaly. somewhere midcooking add the rest of the sugar and add the vanilla sugar when it’s almost done.
pour into individual bowls and dust with cinnamon.
the orange/lemon rice pudding is made the same way, but you add grated orange and lemon rind form one orange and one lemon with the milk, and 1/4 cup cream with the vanilla sugar.
Print Friendly, PDF & Email
previous post: Чомлек / Chomlek
next post: Бајадера со костени / Chesnut bajadera

2 Comments

  1. Jadranka

    A eve eden po ednostaven recept za sutlijas(otkako go doznav,samo taka go pravam)Potrebno e: 1 fildzan(golem,kako za mleko) oriz,1 fildzan seker,1 litar mleko i 1 litar voda.Se se stava vo edno podlaboko tendzere se promesuva i se stava na ringla na naj jako.Kga ke pocne da vrie se namaluva temperaturata na minimum(kaj mene od 6 na 2) i bez mesanje go ostavam tivko da se krcka.Od Vas zavisi koga ke go izvadite od ogan.Ako sakate po tecen sutlijas go trgate porano ,a ako sakate po gust sutlijas go varite podolgo.Blagodetot e vo toa sto nemora da mu stoite i da go mesate postojano.Potoa go prefrlate vo cinivcinj i zacinuvate po vkus.Pri kraj moze da dodadete vanila,cimet,rendana kora od limon ili portokal ITN… Dobar apetit

  2. фала, јадранка, стварно е поедноставно по твојов рецепт.

Leave a Reply