(рецепт пронајден на сајтот на најџела лосон)

150 gr путер
150 gr шеќер
100 ml маџун (гроздов шеќер)
3 лажички цимет
1 лажичка мелен ѓумбир
1 лажичка мелено каранфилче или морско оревче
2 јајца
300-350 g ‘ржано брашно, измешано со
1,5 лажичка сода бикарбона

во тенџерче загрејте ги путерот, шеќерот, маџунот и зачините, да се стопат и да се измешаат. кога тоа ќе се олади, ставете ги јајцата и брашното, промешајте и оставете го тестото во фрижидер преку ноќ.
следниот ден, на побрашнета маса измесете го тестото на дебелина од 3-4 mm, исечете форми и печете ги на 175°C околу 10 минути.
добро одат со кафе или чај. а и со какао.
(recipe found on the nigella lawson’s site)
150 g butter
150 g sugar
100 ml grape molasses
3 ts ground cinnamon
1 ts ground ginger
1 ts ground cloves or nutmeg
2 eggs
1/2 kg rye flour, mixed with
1,5 ts bicarbonate of soda
heat the butter, sugar and molasses in a saucepan with the spices. let cool, then stir in the eggs and the flour. leave in the fridge overnight.
when ready to bake, roll out thinly on well floured surface, cut desired shapes and bake at 175°C for about 10 minutes.
these cookies are great with tea or coffie, or hot cocoa.
Print Friendly, PDF & Email
previous post: Chickpea & chorizo stew – Манџа со наут и чоризо
next post: Sierra Leonean Beans and Plantains ….. Salone binch

Leave a Reply