пред некој месец ситно сецкано наполни 5 години. не дека заборавивме да го одбележиме тоа, ама некако секојдневните обврски се испречија и деновите поминуваа, а и јас ја барав совршената торта. сé додека не го најдов рецептот за оваа, лесна и свежа, со многу јагоди и шлаг.

scroll down for the recipe in english

додека се пече, тестото мириса прекрасно на ванила. потоа додека се ладеше, стоеше до садот со миризливи праски и двата мириса совршено се надополнуваа. затоа сум сигурна дека тортава би била многу вкусна и со праски.

рецептот е од тука.

torta 5 godini-11

тесто:

188 g сенаменско брашно

1½ лажиче прашок за пециво

125 g путер, на собна температура

113 g шеќер

1 кесичка ванилин шеќер

2 јајца + 2 жолчки

125 ml млеко

можете да употребите тавче со пречник околу 20 – 22 cm. јас ја печев тортата во тавче од 22 cm на кое му се вади дното. обложете го дното на тавчето со хартија за печење и намачкајте ги страните и хартијата со путер. можете ако сакате да го посипете со брашно, но не мора, јас и без брашно немав проблем да ја извадам тортата од тавчето.

изматете ги убаво путерот, шеќерот и ванилиниот шеќер со миксер на голема брзина, додека не се соединат. додајте ги јајцата и жолчките, едно по едно, и матете ја смесата додека не се осветли и не стане мазна и кремаста. потоа додајте го прашокот за пециво и половина од брашното, измешајте го со миксер кратко, на најмала брзина, додајте го млекото, кратко изматете, па додајте го остатокот од брашното и повторно само кратко изматете, додека брашното не се измеша рамномерно.

истурете ја смесата во тавчето, израмнете ја и ставете ја да се пече во рерна загреана на 180°C, околу 30 – 35 минути. ако забележите дека површината почнала да се заруменува, а во средината е сé уште живо, покријте ја лабаво тортата со парче алуминиумска фолија или хартија за печење. оставете го тестото целосно да се олади пред да го филувате.

torta 5 godini-23

фил:

500 – 600 g јагоди

½ шоља шеќер

355 ml слатка павлака

1 лажиче желатин

измијте ги јагодите, исчистете ги и исечете ги на половинки или четвртинки. помешајте ги со ¼ шоља шеќер и оставете ги да отстојат додека го матите шлагот.

помешајте го желатинот со 2 лажици ладна вода во мало тенџерче и полека загрејте го на ниска температура, со мешање,  додека сосем не се стопи. изматете ја слатката павлака со останатата ¼ шоља шеќер додека не се добие мек шлаг, додајте го желатинот, па матете уште неколку минути.

исечете го тестото на две кори и посипете ги со течноста од јагодите од исечената страна. наредете половина од јагодите на долната кора, врз нив ставете половина од шлагот, а врз него ставете ја втората кора. најгоре ставете го останатиот шлаг и ставете ги тортата и останатите јагоди во фрижидер околу 1 час, или до следниот ден. пред да ја послужите наредете ги јагодите врз шлагот.

torta 5 godini-26

a couple of months ago sitno seckano turned 5. we didn’t forget the birthday, but somehow everyday chores got in the way and time flew by. also, i was searching for the perfect cake for the occasion, until i found this light and fresh strawberry cake.

i’m sure this cake would we just as lovely with peaches. the soft vanilla scent from the crust would blend nicely with the peaches.

the recipe is from here.

crust:

188 g all-purpose flour

1½ teaspoons baking powder

125 g butter, at room temperature

113 g sugar

1 teaspoon vanilla extract

2 eggs plus 2 egg yolks

125 ml milk

you can use a 20 – 22 cm round cake pan, i used a 22 cm pan with a removable bottom. line the bottom of the pan with baking paper and butter the paper and the sides of the pan.

cream the butter, sugar and vanilla with an electric mixer on high speed until light and fluffy. add the eggs and yolks, one-at-a-time, beating well after each addition. then add the baking powder and half of the flour and beat on low speed until just combined. add the milk and the rest of the flour and beat again on low just until combined.

pour batter into cake pan, spread the batter evenly and bake in an oven preheated at 180°C, 30 to 35 minutes. if you notice the top browning too early, cover loosely with baking paper or aluminum foil. let the cake cool completely before filling.

torta 5 godini-29

filling:

500 – 600 g strawberries

½ cup sugar

355 ml heavy cream

1 teaspoon gelatin

wash the strawberries and cut in half or quarters. stir with ¼ cup sugar and set aside while you make the cream.

in a small saucepan stir the gelatin in two tablespoons cold water. place over low heat and stir until the gelatin is dissolved. whisk the heavy cream and the remaining ¼ cup sugar until very soft peaks form. add the gelatin mixture and beat until soft peaks form.

cut the cake in half horizontally and drizzle the juice from the berries over the cut side of both of the halves. evenly arrange half of the strawberries over the bottom cake layer. refrigerate the remaining berries. top the strawberry layer with half of the whipped cream. place the top half of the cake, cut side down, onto the layer of strawberries and cream. top the cake with the remaining whipped cream and refrigerate the cake, at least 1 hour (preferably up to 1 day). just before serving top the cake with the remaining chilled strawberries.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Печени пастрмки / Roasted trout
next post: Две салати / Two salads

Trackbacks for this post

  1. Торта од палачинки / Crepe cake - Sitno Seckano
  2. Торта со јагоди / Strawberry cake - Sitno Seckano

Leave a Reply