Викендов начекав многу убави благи јагоди на пазар, едни од последните, и купив поголема количина. дел од нив употребив во овие мафини. инаку мафиниве се вкусни со било кое пролетно/летно овошје. сме ги пробале и со боровинки, вишни, капини, малини, рибизли, праски, сливи и смокви, или некое замрзнато овошје. некогаш со интегрално брашно и кафеав шеќер. секогаш меки и вкусни.

strawberry muffins-4

од овие количини излегуваат 12 големи и 24 мали мафинчиња, или 16 – 18 големи, зависи колку ќе ги наполните чашките или колку овошје ќе ставите. јас користам шоља од 280 ml.

рецептот е прилагоден од тука.

2 ½ шољи сенаменско брашно

1 кесичка прашок за пециво

1 кесичка ванилин шеќер

1 шоља шеќер

2 јајца

1 шоља јогурт

6 лажици сончогледово масло

2 – 3 шољи овошје

шеќер за посипување

изматете ги убаво сите состојки за тестото. обложете го тавчето за мафини со хартиени чашки и наполнете ги скоро до пола со тесто, ставете малку од овошјето, дополнете ги со тесто и ставете повторно овошје. посипете ги со малку шеќер и ставете ги да се печат во рерна загреана на 220°C, 5 минути. потоа намалете ја температурата на 175°C и печете ги уште 20 – 25 минути,

strawberry muffins-8

i found beautiful sweet strawberries at the farmer’s market last saturday. the last ones this year. i made these muffins with them, but any other berries can be used, fresh or frozen. so far we’ve tried these muffins with blueberries, raspberries, red currants, blackberries, sour cherries, peaches, plums and figs. sometimes with whole-grain flour and brown sugar. always soft and delicious.

these ingredients yeald 12 large and 24 mini muffins, or 16 – 18 large, depending on how much you fill the cups and how much fruit you put in them. i use a 280 ml cup.

recipe adapted from here.

2 ½ all-purpose flour

1 tablespoon baking powder

1 tablespoon vanilla sugar

1 cup sugar

2 eggs

1 cup yogurt

6 tablespoons sunflower oil

2 – 3 cups fruit

sugar for sprinkling

put everything, except the fruit and sugar for sprinkling, in a big bowl and mix with an electric mixer until well incorporated. line the muffin pan with paper liners, fill the halfway with batter, put some fruit, fill with more batter and arrange more fruit on top. sprinkle with sugar and put in an oven preheated at 220°C. after 5 minutes lower the temperature to 175°C and bake 20 – 25 minutes more.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Колач со маскарпоне / Mascarpone cake
next post: Тартови со маскарпоне и јагоди / Mascarpone strawberry tarts

Leave a Reply