All posts in “кашкавал”

Spicy eggs and quinoa bake | Sitno seckano

Запечена киноа / Quinoa bake

сé помалку време имам да му се посветам на блогов. гледам барем сепак некои вакви рецепти да ги запишам, затоа што вреди да се имаат при рака. здраво јадење, вкусно, лесно и брзо за правење, а различно и интересно.

Continue Reading…

Quail egg crostini | Sitno seckano

Тартчиња и кростини со јајца од препелица / Quail egg tarts and crostini

сигурно знаете дека јајцата од препелица се многу здрави. за сите нивни здрави состојки прочитајте повеќе на страницата на “наша фарма“, од каде што се овие мали шарени, а моќни јајца. а ние имаме идеја како да ги подготвите.

Continue Reading…

Quick pizza dough | Sitno seckano

Брзо тесто за пица / Quick pizza dough

кога последен пат зборевме за пица, ви реков дека имам рецепт за одлично брзо тесто. ваква пица најчесто правам во денови кога ќе дојдам од работа, а немам ништо смислено за ручек, ниту имам време. тестово се прави за неколку минути, нема месење, стои додека ги подготвувате другите состојки, лесно се развлекува и веднаш можете да ја печете пицата.

Continue Reading…

Пица со праз / Leeks pizza

се залетав и купив голем врзоп праз, со повеќе од дваесет праза. добро што дома сакаме да го јадеме, а и многу е здрав, па веќе јадевме салати со свеж, ситно исецкан праз и маслинки, испржен со ориз, со шпагети и маскарпоне и во некоја форма на пита/галета/тарт. денешниот рецепт е една од тие варијанти, направена со тесто за пица.

Continue Reading…

Тарт со синап и домати / Tomato mustard seed tart

сте ги пробале ли сосовите на мирана? кој е вашиот омилен? мене на прво место ми е синап. го ставам во сендвичи, помешан со мед, врз пилешко, пред да го печам, во преливи за салата, во ќофтиња… а еве уште една вкусна идеја како да го употребите.

Наполнето лепче / Stuffed bread

ако сé уште имате варени јајца од велигден, еве идеја како да ги искористите на вкусен начин. секако, лепчето може да се наполни и со друг фил, како сте расположени.

Continue Reading…

Мафалета / Muffaletta

сендвичот мафалета не е единствената работа поради која би одела во њу орлеанс.

додека чекам да се створи прилика да отидам таму и да го пробам сендвичов во ресторанот во кој е измислен, решив да го направам дома. одличен е за носење на излет, ако одите некаде следниве денови.

Continue Reading…

Лепче со џем од суви домати / Bread with sun-dried tomato jam

веќе некое време ми се јадат вакви работи. некое интересно тесто, месено или не, со интересен фил. ова лепче беше многу многу вкусно. меко како душа. сите што го пробаа го бендисаа.

Continue Reading…

Сирење во фурна / Cheese fondue

еве го рецептот за “сиренцето”.

ви треба (за двајца):
1 лукче, исчистено и исечено на пола
250 gr фета, ние ја преферираме сомборската
2-3 лажици кечап, ние ставивме домашен
свежо мелен црн бибер
парче мешано сирење
парче кашкавал

за лепчето:
1-2 замрзнати теста за пица
1 изматена жолчка
сусам

намачкајте го дното на еден земјен сад со исеченото лукче, ставете ја фетата и издробете ја со вилушка, прекријте ја со слој од кечап, па измелете малку бибер

, (доколку сакате да го збогатите вкусот, сега е моментот да ставите парчиња ситно сецкана сланина или пак свежи печурки),  ставете еден слој од мешаното сирење и на крај доста рендан кашкавал.

ставете го сирењето да се пече во загреана рерна на 200°C околу 15 минути, или додека кашкавалот не се стопи и не се зарумени малку.

тестото за пица, полуодмрзнато, исечете го на дванаестинки, премачкајте го со изматената жолчка и посипете го со сусам. печете го колку што пишува на пакувањето.

here is the recipe for the cheese fondue.

you will need (for two):

1 garlic clove, peeled and cut in half
250 gr feta cheese
2-3 tablespoons ketchup
freshly ground black pepper
a piece of white cheese
a piece of chedar cheese

for the bread:
1-2 frozen pizza crusts
1 egg yolk, whisked
sesam seeds for sprinkling

rub the bottom and sides of a small clay pot with the cut garlic clove, put the feta cheese in the bottom and crumble it with a fork, pour the ketchup, then the black pepper (if you like, now is the time to put chopped bacon or fresh mushrooms), put a layer of white cheese and a lot of grated chedar cheese.

bake the cheese in a preheated oven at 200°C for around 15 minutes, or until the cheese on top is melted and becomes golden.

cut the pizza crusts, halfthawed, into 12 pieces, brush with the egg yolk, sprinkle with sesame seeds and bake acording to package instructions.

Топчиња со кашкавал / Cheese balls

уште еден брз и лесен рецепт со кашкавал, за вкусен да не зборуваме.
прочитан тука.

1 шоља рендан кашкавал
1 шоља искршен корнфлејкс (јас употребив обични пченкарни снегулки, ама може да се стават и некои други. ги истолчив со толчник)
1/4 шоља путер
1/2 шоља брашно (или повеќе, ако е потребно)

измешајте сé и напревете топчиња од смесата. печете ги на хартија за печење или на подмачкано тавче во загреана рерна на 180°C околу 10 минути.
вкусни се и топли и ладни и следниот ден, а ептен добро идат со песто.


another quick and easy recipe with cheese, not to mention tasty.
recipe from here.

1 cup of grated cheese
1 cup of crushed cereal (i used plain cornflakes, but any other kind can be used. i crushed it with a pestle)
1/4 cup of butter
1/2 cup flour (add more flour if needed)
Mix everything and then form into balls. Bake on baking paper at 180°C for 10 minutes.

Ѕвезди со кашкавал / Cheese stars

овие ѕвездички се одлични за со руска или некоја друга салата кога ќе ви дојдат гости.
рецептот е од списанието Bella.

300 g брашно
1 лажичка прашок за пециво
2 лажички сенф во прав
150 g маргарин, на коцки
150 g рендан кашкавал
1 јајце
млеко за премачкување
сусам за посипување

помешајте ги брашното, прашокот за пециво и сенфот. додајте ги коцките маргарин и со вилушка или со прсти измешајте го сето тоа, да се добијат зрнца. додајте го кашкавалот, промешајте, додајте го јајцето и 4-5 лажици ладна вода и измесете го тестото. пренесете го тестото на побрашнета маса, исукајте го на дебелина од околу 8 mm и исечете форми на ѕвезди (или некои други). наредете ги ѕвездите во тавче на хартија за печење, премачкајте ги со млеко, посипете ги со сусам и печете ги во загреана рерна на 200°C, 10-12 минути или додека не се заруменат.

these stars are great with russian or french salad :-)).
recipe adapted from the Bella magazine.

300 g flour
1 tsp baking powder
2 tsp mustard powder
150 g margarine,cubed
150 g cheese, grated
1 egg
milk to glaze
sesame seeds to sprinkle

sift the flour with the baking powder and the mustard, add the margarine and rub it in with your fingertips until the mixture resembles fine crumbs. add the egg and 4-5 tbsp cold water and mix to form a dough. Turn out onto a floured surface and roll out the dough to approximately 8 mm. Using star shaped cutter (or some other shape) cut the dough in stars and place them on baking sheet lined with baking paper. brush with milk and sprinkle with sesame seeds. Bake for 10-12 minutes in a preheated oven at 200°C until crisp and lightly golden.