All posts in “ликер”

Банана мафини со кафе / Banana coffee muffins

ако ви се допаѓа вкусот на банана во колачи и малку арома на кафе во благи работи, овие мафини сигурно ќе ви се допаднат.

Continue Reading…

Сладолед од кафе / Coffee ice cream

имав во план некои други вкусови сладолед да направам, ама кога го видов сладоледов од кафе, тој доби предност пред сите. многу е вкусен, мазен, кремаст и кафето убаво се осеќа. ова е еден од оние рецепти за кој треба да се употребат повеќе вангли и садови, ама вреди.

Continue Reading…

Бомбици од урми и какао / Date cocoa truffles

неверојатни бомбици од урми, зрна какао, лешници и зачини, кои ги правевме кога бев на гости кај биби. освен што имаат многу интересен вкус – благи се од урмите, а малку лутки од црвениот пипер – немаат никаков додаден шеќер, масло, јајца, млеко, вегански се и без глутен. на сето тоа и сирови.

Чоколаден сладолед / Chocolate ice cream

не е доцна да смучкате уште некој сладолед додека летото не е завршено. овој е можеби најчоколадниот сладолед што некогаш сум го направила, а и син ми го одобри. прилично кремаст и со интензивен вкус.

Continue Reading…

Ликер од кафе / Coffee liqueur

направив ликер. од кафе. тука има умешани и други работи, не е само кафето, ама ликерчето е баш супер. може да се пие, а може да се става и во колачи (или во сладолед).

Continue Reading…

Тирамису ….. Tiramisu

Еве уште еден од оние рецепти кои се големи хитови во мојот репертоар, а за кои досега не сум ви кажала. Мислам дека пред неколку години, ако требаше да правам десерт за гости или за да импресионирам некого, тогаш правев или чизкејк или тирамису. Потоа додека живеев во Сиера Леоне се фокусирав исклучително на chocolate chip cookies и колаче од банани. А сега во Холандија, повторно и се вратив на чизкејк, најмногу поради тоа што рерната ми е за никаде и најдобро пече на слаби ниски температури…

Continue Reading…

Чоколадни колачи на пареа / Steamed truffle puddings

scroll down for the recipe in english.

уште еден рецеп на пареа оваа година. рецептот е од еден стар број на списанието bella. колачиве се готват на пареа, најдобро во electrolux рерна на пареа, но може и во обична, а кога се готови се превртуваат во тањирчиња и се јадат топли.

за филот:
75 ml хопла
100 gr чоколадо
2 лажички tia maria (или некој друг ликер од чоколадо или кафе)

за тестото:
100 gr путер, на собна температура
100 gr шеќер
2 јајца
75 gr сенаменско брашно
пола кесичка прашок за пециво
50 gr какао

за да го направите филот загрејте ја хоплата на средно, ама не да зоврие. тргнете го тенџерчето од шпоретот, додајте го чоколадото и мешајте додека не се растопи, па додајте го ликерот. потоа ставете го филот да се лади во фрижидер 2 часа или додека не се стврдне.
изматете ги путерот и шеќерот. додајте ги јајцата и изматете, па додајте ги брашното, прашокот за пециво и какаото.

намачкајте со маргарин 4 зделички од по 150 ml и ставете по една лажица од тестото на дното. ставете по една полна лажичка од филот во средина, па дополнете ги со тестото. израмнете го тестото и поклопете ги зделите со мрсна хартија со фалта во средината, за да има простор тестото да нарасне. врзете ја хартијата.

ставете ги зделите врз решетка поставена врз тавче полно до пола со зовриена вода. покријте го сето тоа со фолија и ставете ги колачите да се печат во загреана рерна на 200°C околу 35 минути додека не нараснат убаво. потоа превртете ги во тањирчиња. додека се топли средината им е течна.

one more steamed recipe this year. it’s from an old issue of bella magazine.
these pudings are best made in an electrolux steam oven, but a regular oven will also do. serve them warm.

truffle filling:
75 ml double cream
100 gr chocolate
2 teaspoons tia maria (or another coffee or chocolate liquer)

pudding:
100 gr butter, softened
100 gr caster sugar
2 eggs
75 gr all-purpose flour
1/2 sachet baking powder
50 gr cocoa powder

to make the filling, place the cream in a pan and heat gently until hot but not boiling. remove from the heat, add the chocolate and stirr until melted. add the liquer. chill for about 2 hours until set.
cream together the butter and sugar in a bowl. add the eggs, beating well. sift the flour, baking powder and cocoa powder into the mixture and fold in.

lightly grease 4 individual pudding basins (150 ml). spoon 1 tablespoon pudding mixture into the base of each pudding basin. place a ball of truffle mixture into each basin. top with remaining pudding mixture. level and cover basins with pleated greaseproof paper. secure with string.

place basins on a grill rack set over a roasting tin half-filled with boiling water. cover with foil and place in the preheated oven at 200°C. cook for 35 minutes until the puddings are well risen. turn the puddings out on to serving plates. while warm they have melted chocolate in the middle.

Колач на пареа / Steamed pudding

авантурата “готвење на пареа” со electrolux продолжува и повторно резултатот е одличен. по лососот на пареа, кој беше неверојатно сочен и вкусен, решив да пробам да го направам ова колаче на пареа кое во западните земји го прават традиционално за божиќ. но, вакво добро и здраво колаче секогаш е добредојдено, не само за божиќ, а сите кои го пробаа беа воодушевени од вкусот на сувото овошје стопено со тестото и зачините.

рецептот е прилагоден од тука.

250 g светли и темни суви грозја
300 g урми, исецкани
200 g суви кајсии, исецкани (ок, понекоја урма или кајсија беше изедена пред да добие можност да влезе во колачето)
50 g ушеќерен ѓумбир
1 јаболко, излупено и изрендано
2 1/2 лажици ликер од кафе (треба да биде рум, ама јас немав, па ставив tia maria)
170 g омекнат путер
3/4 шоља шеќер (по можност кафеав)
3 јајца
1 лажица мед
1 1/2 шоља брашно
3/4 лажиче сода бикарбона
1 лажиче мешани зачини (цимет, ѓумбир, морско оревче, пимент)

измешајте ги сувите овошја со јаболкото и ликерот или румот и оставете ги на страна.
намачкајте со маргарин огноотпорен сад кој собира 1,5 литри и во него ставете две ленти од хартија за печење, како на сликата, кои ќе помогнат да се извади готовото колаче. ставете хартија за печење и на дното на садот.

исечете парче алуминиумска фолија и парче хартија за печење со димензии од околу 50 x 30 cm, ставете ги една врз друга и во средината направете фалта од околу 5 cm.

изматете ги со миксер путерот и шеќерот, па додадете ги јајцата едно по едно и матете ги околу една минута секое. со последното јајце ставете го и медот. додадете ги брашното, сода бикарбоната и зачините и изматете ги, па сето тоа измешајте го со овошјето со лажица и сипете го во садот за печење и притиснете го да не останат дупки со воздух.

поклопете го садот со подготвената фолија и хартија и цврсто врзете јаженце околу ободот на садот. на exclusively food пишува да се направат и рачки од јаженцето, ама јас не ги направив бидејќи мојот сад има рачки. исечете го вишокот хартија и фолија и оставете околу 2-3 cm под јажето, која треба да ја згужвате нагоре за да спречи да влезе вода во садот.

во поголемо тенџере ставете превртено тањирче, врз него ставете го садот со колачето, сипете зовриена вода до половина од висината на садот и поклопете го тенџерето со капак. пазете хартијата, фолијата и јажето да не се намократ.
ставете го тенџерето на шпорет на тивко и оставете го три и пол саата. само додадете зовриена вода ако е потребно. потоа извадете го садот од водата и оставете го да отстои петнаесетина минути, па отворете го, поминете со нож да го одвоите колачето од зидовите на садот и превртете го врз тањир за послужување. можете да го јадете и топло и ладно и да го чувате во фрижидер неколку дена.

the adventure “steam cooking” with electrolux continues and the result again is delicious. after the steamed salmon, which was incredibly juicy and tasty, i decided to make this pudding which is traditionaly made for christmas. but, a good and healty pudding like this is always welcomed, and everyone that tasted it was thrilled by the taste of dried fruits melted in the moist dough and spices.

recipe addapted from here.

250g raisins and sultanas
300g dried dates, chopped
200g dried apricots, chopped (some of the dates and apricots were eaten before they had the chance to get to the pudding)

50 g candied ginger
1 small apple, peeled and grated

2 1/2 tablespoons coffie liquer or rum
170g butter, softened
170g sugar (preferably brown)
3 eggs
1 tablespoon honey
1 1/2 cups plain flour
3/4 teaspoon bicarbonate of soda
1 teaspoon mixed spice (cinnamon, ginger, nutmeg, allspiece)stir raisins, sultanas, dates, cherries, apple and rum together in a large bowl until combined, and then set aside until required.

very generously grease a 1.5 litre capacity pudding basin with butter. cut two strips of baking paper. press one strip across the base and up the sides of the basin so that the ends overhang on opposite sides of the basin. repeat with the second strip, placing it at right angles to the first strip. these paper strips are used to help remove the cooked pudding from the basin. line the base of the basin with a circle of non-stick baking paper (the circle should be placed over the strips).

using an electric mixer, beat the butter and brown sugar together in a large bowl until pale and creamy. add the eggs, one at a time, beating for about one minute after each addition. add the honey with the last egg.

sift flour, bicarbonate of soda and mixed spice together into the bowl with the butter mixture. stir until combined. add the flour and butter mixture to the bowl with the fruit and stir until well combined.
spoon the pudding mixture into the prepared pudding basin, firmly pushing the mixture down with the back of the spoon to ensure that there are no air pockets.

cut a piece of aluminium foil and a piece of non-stick baking paper both about 50cm long and 30cm wide. on a flat surface, place the paper on top of the foil and align the edges. fold a 5cm wide pleat in the centre of the paper/foil running parallel to the shorter side. the paper/foil is used to cover the pudding while it cooks and the pleat allows for expansion.

place the prepared baking paper and foil over the basin with the baking paper side down. mould the foil/paper down against the sides of the basin to form a lid. secure the lid by firmly tying a double-thickness of kitchen string just under the rim of the basin. trim off excess paper/foil so that only 2cm extends below the around-basin string. enclosing the baking paper, scrunch the 2cm of foil up to form a good seal to prevent any water from coming in contact with the pudding. i didn’t make handles with the string because my basin has handles.

place an upturned saucer on the base of a large boiler or very large saucepan. stand pudding basin on saucer and pour enough boiling water into the boiler or saucepan to come halfway up the side of the basin. do not allow any string, baking paper or foil to come in contact with the water. cover the boiler or saucepan with a tight-fitting lid (steam vent shut) and boil for 3.5 hours. top up with boiling water, as necessary, to maintain the water level during cooking.

using the handles, carefully remove the pudding basin from the boiler. leave pudding to stand for 15 minutes.

remove the string, foil and baking paper from the pudding. run the blade of a knife around the inside of the basin, between the basin and the paper strips. use the paper strips to pull the pudding away from the basin, helping to loosen the pudding. hold a plate on the top of the pudding basin and invert. lift the basin away from the pudding.

the pudding can be served at once or stored in the refrigerator for a few days. 

Chocolate cupcakes ………. Чоколадни капкејкс

mali peceni
aaah, valentine’s day … a fantastic excuse to eat chocolate and other delicious food…. Inspired by a recipe at smitten kitchen I decided to make these cute cupcake for myself, ahem, I mean, for my valentine. They are out of this world delicious. No flour in them so they melt in the mouth and are very, very easy to make.
for the whipping cream:
200 ml. cream (almost a cup)
50 gr. white chocolate
1 tablespoon Grand Marnier (or 1/8 teaspoon peppermint extract as in the original recipe)
for the cupcakes:
4 eggs, separated
6 tablespoons sugar, divided
170 gr. dark chocolate
85 gr. butter (6 tablespoons or 3/4 stick)
1/4 teaspoon instant coffee
Put the butter, chopped chocolate and instant coffee in a bowl over simmering water and let them melt. Stir every few minutes. Leave aside to cool. In a separate bowl, whisk egg whites with 3 tablespoons sugar until firm. In yet another bowl, with a hand mixer mix the yolks with 3 tablespoons sugar for about 2 minutes, until very pale and creamy. Slowly add the cooled chocolate mixture to the yolks and mix. Then in 3 separate steps, gently fold the egg whites into the chocolate mixture with a spatula. My egg whites were so stiff, the mixing went quite easily.
Line a muffin tin with paper cupcake holders (it’s essential to use them) and fill them with mixture 3/4 of the way. My silicone cupcake holders were smaller than the standard so the recipe yielded 10 cupcakes and 1 heart-shaped little cake. I suspect you will get between 10 – 12 regular sized cupcakes. Bake in a pre-heated oven (200 C degrees / 350 F) for about 20 minutes, until the top of the cakes is no longer wet. I baked mine 25 min, but my oven is weaker than most.
To make the cream, melt the white chocolate in a bowl set over another pot of simmering water. Let cool slightly, then add couple of tablespoons of the cream to it and mix. In a separate bowl, whip the cream to soft peaks, then while still whipping, drizzle the cooled white chocolate and a tablespoon of Grand Marnier (or Bailey’s). (I did this after the cream failed to whip while following the original recipe)
As soon as the puffed-up cupcakes come out of the oven, they will sink, creating space for the cream. Add a bit of the whipped cream on top and decorate. I sprinkled some pink sugar on top. Enjoy with someone you really like !
Имате план некого да импресионирате утре за Валентајнс? Рецептов е лесен, а резултатот импресивен. Еве, додека го куцам ова, трошки од колаченцава ми паѓаат на тастатура. Морав да ги пробам за да ви кажам дали се вкусни……
за капкејкс:
4 јајца, белките одделени од жолчките
6 лажици шеќер, на две места по 3 лажици
85 гр. путер
1/4 лажиче инстант кафе, на пр. Нескафе
170 гр. темно чоколадо (за готвење)
за кремот:
200 мл. хопла
50 гр. бело чоколадо
1 лажица ликер од портокали (Grand Marnier – ама не е неопходно)

Ставете го искршеното чоколадо, путерот и кафето во посуда, па ставете ја посудата врз тенџере со вода која скоро врие и оставете ги да се стопат. Измешајте ги од време на време. Тргнете ги настрана да се оладат. Во друга длабока посуда, со миксер изматете ги жолчките со 3 лажици шеќер дури не обелат и станат кремави. Во трета посуда, (бидете спремни дека ќе имате доста садови за миење … може некој ќе се понуди да помогне за едно од овие капкејкс?!), изматете ги со миксер белките со 3 лажици шеќер. Прво додадете го чоколадото на жолчките, измешајте со миксер, па потоа со лажица полека додајте ги белките, во три наврата, и не мешајте со миксер, туку со лажица.
Во тавче за мафини или капкејкс, ставете подлоги од хартија – без овие, капкејксот многу тешко ќе се вадат од тавчето. Наполнете ги со тесто, ама оставете околу 1 прст празно за да имаат простор да нараснат. Печете ги во загрена рерна на 200 Ц степени, околу 20 минути дури површината не изгледа сува. Јас моите ги печев 25 минути, ама мојата рерна е слаба. Од оваа количина направив 10 капкејкс и едно мало колаче во форма на срце. Мислам дека би добиле 12 капкејкс, ако користите само тавче за мафини.
За да го направите кремот, стопете го белото чоколадо, исто како опишано погоре, и оставете го да се излади. Додајде во него 2 лажици хопла. Со миксер изматете ја останатата хопла додека не добиете шлаг, и додека матите, полека додајте го стопеното чоколадо и ликерот.
Штом ќе ги извадите од рерна капкејсот, тие ќе спласнат и ќе се направи простор за кремот. Ставете врз нив малку крем, и украсете ги како сакате. Уживајте !