не е доцна да смучкате уште некој сладолед додека летото не е завршено. овој е можеби најчоколадниот сладолед што некогаш сум го направила, а и син ми го одобри. прилично кремаст и со интензивен вкус.

scroll down for the recipe in english

рецептот е од тука.

1 конзерва (400 gr) кондензирано млеко

¾ шоља млеко, полномасно

¾ шоља слатка павлака

170 gr темно чоколадо

2 лажици какао

2 лажици нескафе гранули (или инстант еспресо)

1 кесичка ванилин шеќер

3 лажички густин

2 лажици ладна вода

1 лажица ликер од кафе

во тенџере помешајте ги двете млека и слатката павлака и загрејте ги полека, додека не почнат на вријат. тргнете го тенџерето од шпорет и во него додадете ги чоколадото, какаото, нескафето и ванилата. мешајте додека чоколадото целосно не се стопи.

помешајте го густинот со ладната вода додека густинот не се раствори, а потоа додадете го во смесата и промешајте. ставете го тенџерето назад на шпорет и гответе ја смесата на средно со постојано мешање додека не се згусне, околу 8-10 минути.

оставете го сладоледот малку да се олади, потоа додадете го ликерот од кафе, убаво промешајте, префрлете го сладоледот во сад со капак и откако ќе се олади, ставете го во замрзнувач.

there is still time for another ice cream this summer. this is the most chocolately ice cream i have ever made and my son loved it.

the recipe is from here.

1 can (14 oz/400 gr) sweetened condensed milk

¾ cup whole milk

¾ cup heavy cream

6 oz (170 gr) bittersweet chocolate

2 tablespoons cocoa powder

2 tablespoons instant coffee granules

1 teaspoon vanilla extract

3 teaspoons cornstarch

2 tablespoons cold water

1 tablespoon coffee liquer

in a heavy-bottomed large pan, whisk sweetened condensed milk, whole milk and heavy cream until combined. set the pan over medium-high heat and bring to a boil. take off heat and add the chocolate, cocoa powder, instant coffee and vanilla extract. whisk until the chocolate melts and the cocoa powder is completely dissolved.

mix cornstarch and cold water in a bowl with a fork until completely dissolved, and add to the ice cream base. whisk until combined. place the pan over medium-high heat and cook, whisking constantly, scraping the sides and the bottom of the pan to prevent burning, until thickened, for 8-10 minutes.

transfer to a heatproof bowl and set aside, uncovered, to cool a little, then add the coffee liquer, stir, cover and freeze.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Салата од тучница / Purslane salad
next post: Зачинети бамји / Spicy okra

Leave a Reply