mali peceni
aaah, valentine’s day … a fantastic excuse to eat chocolate and other delicious food…. Inspired by a recipe at smitten kitchen I decided to make these cute cupcake for myself, ahem, I mean, for my valentine. They are out of this world delicious. No flour in them so they melt in the mouth and are very, very easy to make.
for the whipping cream:
200 ml. cream (almost a cup)
50 gr. white chocolate
1 tablespoon Grand Marnier (or 1/8 teaspoon peppermint extract as in the original recipe)
for the cupcakes:
4 eggs, separated
6 tablespoons sugar, divided
170 gr. dark chocolate
85 gr. butter (6 tablespoons or 3/4 stick)
1/4 teaspoon instant coffee
Put the butter, chopped chocolate and instant coffee in a bowl over simmering water and let them melt. Stir every few minutes. Leave aside to cool. In a separate bowl, whisk egg whites with 3 tablespoons sugar until firm. In yet another bowl, with a hand mixer mix the yolks with 3 tablespoons sugar for about 2 minutes, until very pale and creamy. Slowly add the cooled chocolate mixture to the yolks and mix. Then in 3 separate steps, gently fold the egg whites into the chocolate mixture with a spatula. My egg whites were so stiff, the mixing went quite easily.
Line a muffin tin with paper cupcake holders (it’s essential to use them) and fill them with mixture 3/4 of the way. My silicone cupcake holders were smaller than the standard so the recipe yielded 10 cupcakes and 1 heart-shaped little cake. I suspect you will get between 10 – 12 regular sized cupcakes. Bake in a pre-heated oven (200 C degrees / 350 F) for about 20 minutes, until the top of the cakes is no longer wet. I baked mine 25 min, but my oven is weaker than most.
To make the cream, melt the white chocolate in a bowl set over another pot of simmering water. Let cool slightly, then add couple of tablespoons of the cream to it and mix. In a separate bowl, whip the cream to soft peaks, then while still whipping, drizzle the cooled white chocolate and a tablespoon of Grand Marnier (or Bailey’s). (I did this after the cream failed to whip while following the original recipe)
As soon as the puffed-up cupcakes come out of the oven, they will sink, creating space for the cream. Add a bit of the whipped cream on top and decorate. I sprinkled some pink sugar on top. Enjoy with someone you really like !
Имате план некого да импресионирате утре за Валентајнс? Рецептов е лесен, а резултатот импресивен. Еве, додека го куцам ова, трошки од колаченцава ми паѓаат на тастатура. Морав да ги пробам за да ви кажам дали се вкусни……
за капкејкс:
4 јајца, белките одделени од жолчките
6 лажици шеќер, на две места по 3 лажици
85 гр. путер
1/4 лажиче инстант кафе, на пр. Нескафе
170 гр. темно чоколадо (за готвење)
за кремот:
200 мл. хопла
50 гр. бело чоколадо
1 лажица ликер од портокали (Grand Marnier – ама не е неопходно)

Ставете го искршеното чоколадо, путерот и кафето во посуда, па ставете ја посудата врз тенџере со вода која скоро врие и оставете ги да се стопат. Измешајте ги од време на време. Тргнете ги настрана да се оладат. Во друга длабока посуда, со миксер изматете ги жолчките со 3 лажици шеќер дури не обелат и станат кремави. Во трета посуда, (бидете спремни дека ќе имате доста садови за миење … може некој ќе се понуди да помогне за едно од овие капкејкс?!), изматете ги со миксер белките со 3 лажици шеќер. Прво додадете го чоколадото на жолчките, измешајте со миксер, па потоа со лажица полека додајте ги белките, во три наврата, и не мешајте со миксер, туку со лажица.
Во тавче за мафини или капкејкс, ставете подлоги од хартија – без овие, капкејксот многу тешко ќе се вадат од тавчето. Наполнете ги со тесто, ама оставете околу 1 прст празно за да имаат простор да нараснат. Печете ги во загрена рерна на 200 Ц степени, околу 20 минути дури површината не изгледа сува. Јас моите ги печев 25 минути, ама мојата рерна е слаба. Од оваа количина направив 10 капкејкс и едно мало колаче во форма на срце. Мислам дека би добиле 12 капкејкс, ако користите само тавче за мафини.
За да го направите кремот, стопете го белото чоколадо, исто како опишано погоре, и оставете го да се излади. Додајде во него 2 лажици хопла. Со миксер изматете ја останатата хопла додека не добиете шлаг, и додека матите, полека додајте го стопеното чоколадо и ликерот.
Штом ќе ги извадите од рерна капкејсот, тие ќе спласнат и ќе се направи простор за кремот. Ставете врз нив малку крем, и украсете ги како сакате. Уживајте !
Print Friendly, PDF & Email
previous post: Пита со праз / Leeks pie
next post: Поклон / Our first giveaway

Trackbacks for this post

  1. Чоколадна Торта без брашно .... Flourless Chocolate Cake | Sitno Seckano

Leave a Reply