All posts in “лимони”

Lemon kefir streusel cake | SItno seckano

Колач со лимон / Lemon cake

не знам зошто имам некое убедување дека не сакам слатки со лимон. овие тартчиња со сок од цитрусни овошја ми се баш вкусни, а и колачов. неколку пати го направив и многу ми се допаѓа колку е мек, сочен и лимонест.

Continue Reading…

Easy cherry cake and creamy lemon ice cream | Sitno seckano

Колач со цреши и сладолед од лимон / Cherry cake and lemon ice cream

највкусниот сладолед кој знам да го направам е кремаст и мек и совршен како основа за додавање разни вкусови, како печени вишни или печени јаболка, анасон, свеж ѓумбир, или додатоци како чоколатца, лешници, суви сливи во црно вино… само, се прави со живи јајца.

Continue Reading…

Citrus tarts | Sitno seckano

Цитрусни тартчиња / Citrus tarts

некако, како се стопли времето, веќе не посегнуваме по мандарини или портокали. а ги имавме, па иако цитрусни тартови не ми се нешто што на прва би избрала, во слаткарница или да го направам, сепак решив да ги искористам мандарините за нив.

Continue Reading…

Интегрален ориз со зеленчук и сирење халуми / Brown rice with vegetables and haloumi cheese

минатиот викенд имавме на гости една другарка од битола, елена, која остана неколку дена. во саботата елена ни направи многу убав ручек: интегрален ориз со многу зеленчуци, сирење халуми “на скара” и за десерт – интегрален ориз со урми. сé беше многу вкусно, особено додатокот од рендана кора од лимон, кој го направи оризот многу свеж.

Continue Reading…

Ладен зелен чај со ѓумбир и лимон / Green tea elixir with ginger and lemon

пред скоро 2 години направивме една лимонада со краставица и ѓумбир, наречена “бесна лимонада” од наши читатели кои ја пробале, која не можевме ни да претпоставиме дека ќе стане нашиот најпопуларен објавен рецепт. ладниот чај, кој ви го претставуваме денеска е сериозна конкуренција на лимонадата, неверојатно освежителен и со интересен киселко-сладок-лут вкус од лимонот и сирупите од калинка и ѓумбир.

Continue Reading…

Чатни од лимон / Lemon chutney

вкусот на лимон добро доаѓа како додаток во многу јадења. ако ги пробавте солените марокански лимони, знаете на што мислам. ова чатни е слично, може да се додаде во разни јадења, само има поразличен, интересен вкус затоа што лимоните се печени. ние го јадевме ставено врз ориз, во сендвичи, во салата од печено цвекло… врз парче домашно лепче со пиво намачкано со путер… намачкано на пилешки стекови кои потоа ги испржив во грил-тава. помешaно со компири и моркови за печење. додадено во спанаќ, запечен со јајца на око…

Continue Reading…

Новогодишни подароци (1 дел) / Christmas gifts (Part 1)

 како лани, така и оваа година смисливме некои работи кои можете да ги зготвите дома и да ги подарите некому за нова година.

Лимонада со краставица и ѓумбир / Sassy water

идејата за оваа лимонада е од еден сајт за здрава исхрана/вежбање/слабеење, каде што пишува дека оваа лимонада помага во одржувањето рамен стомак. не можам да тврдам ништо за рамниот стомак, ама тврдам дека пијалоков е многу освежителен, особено за топли денови како денес.*

Колач со лимон и вишни / Sour Cherry Lemon Bread

1/3 шоља омекнат путер
1 шоља шеќер
сок од еден лимон
2 јајца
1 1/2 шоља брашно
1 кесиче прашок за пециво
1/2 шоља млеко
2 лажици рендана кора од лимон
1 шоља вишни без семки, свежи или одмрзнати

изматете ги сите состојки освен вишните со миксер, додадете ги вишните и измешајте ги со тестото со лажица. сипете го тестото во подмачкано тавче 20 x 10 cm или во повеќе помали и печете го колачето во загреана рерна на 175°C околу 40 мин.

1/3 cup melted butter
1 cup sugar
1 lemon, juiced
2 eggs
1 1/2 cups flour
1 teaspoon baking powder
1/2 cup milk
2 tablespoond lemon zest
1 cup fresh or thawed sour cherries

Mix all the ingredients exept the sour cherries with an electric mixer, fold in the sour cherries. Pour into greased 20 x 10 cm loaf pan or a few smaller ones and bake at 175°C for about 40 minutes.

Торта од лимони


за горниот слој тесто:
1 и пол шоља брашно
3/4 шоља кафеав шеќер
3/4 шоља (170 гр) ладен путер

за тортата:
6 лимони, од кои 1 е за глазурата, а од 5 се ренда кората и се сечат на многу тенки кругови
2 шољи брашно
1 лажиче прашок за пециво
1 лажиче сода бикарбона
1/2 шоља (115 гр) путер на собна температура
1 шоља шеќер
2 јајца
1 ванилин шеќер
1 павлака

за глазура:
1 шоља шеќер во прав, измешан со
3-4 лажици сок од оној лимон

прво се прави горниот слој. се мешаат состојките со вилушка, па со рака да се добијат зрнца и топчиња. мене можда повеќе зрнца ми излегоа од топчиња, ама добро. тоа се остава во фрижидер и таму може да стои и 3 дена.
исечените клугчиња лимон се варат 1 min, се цедат и се редат на хартија за печење.
брашното, прашокот за пециво, содабикарбоната, путерот, шеќерот, кората од лимоните, јајцата, ванилата и павлаката се мешаат со миксер.
пола од тестото се сипува во округло тавче со пречник од 22 cm, па се редат пола од лимоните, па останатото тесто, па останатите лимони, па оној дел што го стаивме у фрижидер.
се пече на 185°C околу 55 min.
кога ќе се олади, се прави глазурата, се истура врз колачето, за неколку минути се стврднува и може да се јаде.