Топла, сончева есен, како оваа што ја имаме, е вистинското време за уживање во ваков сладолед. кремаст ванила сладолед, со суви сливи потопени во црно вино и ишаран со желе од вино, вкусовите се есенски.

scroll down for the recipe in english

sladoled od vino-9

200 g суви сливи, крупно исецкани

½ шоља црно вино

2 кесички шлаг

4 јајца

6 лажици шеќер

1 кесичка ванилин шеќер

250 – 300 ml ладно млеко

неколку лажици желе од вино

 

sladoled od vino-3

потопете ги сливите во виното и оставете ги да го упијат 1 – 2 часа.

изматете го шлагот со млекото во една вангла. во друга изматете ги цврсто белките, додајте ги шеќерот, ванилата и жолчките, а потоа и шлагот. додајте ги сувите сливи заедно со виното кое не го упиле (ако го има), промешајте па префрлете го сладоледот во сад со капак, наизменично со желето од вино (слој сладолед, лажица – две желе, повторно сладолед, повторно желе…).
ставете го сладоледот во замрзнувач на неколку саати или до следниот ден пред да го послужите.

sladoled od vino-12

this fall has been so warm so far, perfect for an ice cream with fall flavors: creamy vanilla base, red wine soaked prunes, swirled with wine jelly.

sladoled od vino-4

200 g prunes, roughly chopped

½ cup red wine

2 cups whipped cream

4 eggs

6 tablespoons sugar

½ teaspoon vanilla extract

a few tablespoons wine jelly

soak the chopped prunes in the wine for an hour or two.

beat the egg whites in a big bowl. add the sugar, vanilla and egg yolks, mix well. add the whipped cream, mix well. add the soaked prunes with any left wine they didn’t soak, stir, then transfer to a lidded container alternating layers of ice cream and 1 – 2 tablespoons wine jelly. put in the freezer for a few hours or overnight before serving.

Print Friendly, PDF & Email
previous post: Салата со чаден лосос / Smoked salmon salad
next post: Переци полнети со банана и чоколадо / Banana and chocolate filled pretzels

Leave a Reply